Sgdp (Sosyal Güvenlik Destek Primi) Azalıyor

Kocaeli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nurettin NACAR 6645 sayılı Yasaya göre; "SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) AZALIYOR" dedi.

Sgdp (Sosyal Güvenlik Destek Primi) Azalıyor
 Çalışan emeklilere destek primi müjdesi de bu yasanın getirdiği düzenlemelerden... Yasaya göre; ticari faaliyette bulunan emeklilerden yapılan sosyal güvenlik destek primi kesintisi yüzde 15'ten yüzde 10'a indirilecek. Uygulama Temmuz'dan itibaren başlayacak. Böylece ticari faaliyette bulunan emeklilerin maaşında ayrıca zam gerçekleşmiş olacak.

BAĞ-KUR'LUNUN BORCUNA AF!

Bağ-Kur'lunun borcu silinecek. Bu kişiler ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, sağlıktan yararlanmaya başlayacak.

Prim günü yetenler emekli olabilecek. Düzenlemeye göre; kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, bu ayın sonu(30.04.2015) itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını Mayıs başından itibaren 3 ay içinde ödememesi halinde sigortalılıkları durdurulacak. Daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihinde hesaplanarak ihya edilecek. Sigortalılıkları durdurulanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında durdurulan süreler için genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmayacak. Yani genel sağlık sigortası borcu çıkmayacak

RÜCU(Üçüncü kişilerden alacaklar)ALACAKLARINA YAPILANDIRMA GELDİ

Torba yasayla, iş kazası ve meslek hastalığı, malullük, adi malullük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ilgililerden tahsili gereken rücu alacaklarını yapılandırarak ödeme imkanı getiriliyor.

Yapılandırma hükümlerinden yararlanabilmek için üç ay içinde başvuruda bulunulacak

Rücu alacaklarının torba yasa uyarınca yapılandırılarak ödenebilmesi için yasanın yayımlandığı tarihi izleyen ay başından itibaren üç ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunulacak.

Alacak aslına, kanuni faiz yerine enflasyon oranları üzerinden hesaplanan faiz uygulanacak

Kesinleşmiş mahkeme kararı sonucunda ödenmesi gereken rücu alacaklarına, kanuni faiz uygulanan sürenin başlangıcından torba yasanın yayımlanacağı tarihe kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları uygulanacak.

Yapılandırılan borçlar 18 taksitte ödenebilecek

Yapılandırılan borçlar ikişer aylık taksitler halinde ve talebe bağlı olarak 6, 9, 12 veya 18 eşit taksite ödenebilecek.

Taksitle yapılacak ödemeler için ayrıca taksitlendirme farkı alınacak

Rücu alacaklarının taksitler ödenecek olması halinde, enflasyon oranları üzerinden hesaplanan borçlar;

- Altı taksit için 1.05,

- Dokuz taksit için 1.07

- Oniki taksit için 1.10,

- On sekiz taksit için 1.15

katsayı ile çarpılarak ödenecek toplam borç bulunacaktır. Hesaplanan orcun tamamının ilk taksit süresi içinde tamemn ödenmesi halinde taksitlendirme farkı alınmayacak.

İlk taksit yasanın yayımlandığı tarihten itibaren dördüncü ayda ödenecek

Rücu alacakları için yapılandırma başvurusunda bulunan borçlular ilk taksitlerini yasanın yürürlüğe girdiği tarihi izleyen dördüncü ay içinde ödeyecekler.

Ödeme yükümlülüklerinin bir takvim yılı içinde 3 defa aksatılması halinde yapılandırma hükümlerinden yararlanılamayacak

Taksitle ödeme başvurusunda bulunan borçlular bir takvim yılı içinde ikiden fazla taksiti ödememeleri veya geç ödemeleri halinde yapılandırma hükümlerinden yararlanma hakkını kaybedecekler.

Hacizler kaldırılacak

Rücu alacakları için yapılandırma başvurusunda bulunulması halinde, daha önce tatbik edilmiş hacizler, ödemeler nispetinde kaldırılacak.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.