Sağlıklı Kentler Birliği Gebze’de Toplandı

Toplam 49 belediyenin birleşmesi ile kurulan Sağlıklı Kentler Birliği, 22. Olağan Meclis Toplantısı’nı Gebze’de gerçekleştirdi.

Sağlıklı Kentler Birliği Gebze’de Toplandı
Toplam 49 belediyenin birleşmesi ile kurulan Sağlıklı Kentler Birliği, 22. Olağan Meclis Toplantısı’nı Gebze’de gerçekleştirdi. Toplantıda uyuşturucu ile mücadele teknikleri konuşuldu.
Türkiye’nin her yerinden toplam 49 belediyenin bir araya gelmesi ile oluşturulan Sağlıklı Kentler Birliği, 22. Olağan Meclis Toplantısı’nı Kocaeli’nin Gebze ilçesinde gerçekleştirdi. Sağlıklı Kentler Birliği’nin Gebze’de gerçekleştirdiği toplantıya Kocaeli Vali Yardımcısı Aziz İnci, Gölcük Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanvekili Mehmet Ellibeş, toplantının ev sahipliğini yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye belediye başkanları ve üst düzey yöneticileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Bursa Tanıtım Filmi ve Gebze Belediyesi tarafından hazırlanan Gebze Tanıtım Filmi izlendi.
Tanıtım filmlerinin ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Yeni dönemde belediyenin en önemli görevlerinden biri de yeni neslin beden ve ruh sağlığının, maneviyatının korunmasını sağlamaktır. Uyuşturucu sorunu da bu sorunlardan biri. Karşımızda uluslar arası bir ağ var. Birbirini destekleyen ve büyüyen bir ağ var. Bize düşen üretici, tedarikçi ve tüketici arasındaki bağı koparmaktır.
Uyuşturucu ile mücadele çok boyutlu bir sorun. Çünkü sorunun temelinde aile, okul, din, şehircilik, asayiş, maneviyat, çok fazla boyut var. Bu kapsamda çocuklarımızın manevi gelişimine önem vermeliyiz. Manevi boşlukta çocuklarımızın bazen alkol, sigara ya da fuhuş batağı ve uyuşturucunun pençesine düşüyor. Türkiye’de 8 yılda 35 bin bağımlıdan 300 bine çıkmış sayı. Gençlerimizin ve şehirlerimizin sağlığı için biz uyuşturucu ile mücadeleye destek vermeye devam ediyoruz. Bu proje kapsamında 15 bin lise öğrencimize eğitimler verdik. Yine proje kapsamında ‘Kötülüklere karşı 10 bin Yeşil adam’ yürüyüşü gerçekleştirdik. 10 bin vatandaşımızla birlikte uyuşturucuya karşı yürüdük. Sadece telkinlerle, güzel sözlerle kötü alışkanlıklardan kurtulunması mümkün değil.
Televizyon, bilgisayar ve internet çocuklar için çok kötü bir dünyadır. Kontrol edilmezse çocuklar için sonuçları ağır olabilir. En güçlü sığınağımız olan aile yapımızı dejenere eden bu kötülüklere karşı yöneticiler olarak karşı proje üretmek ve geliştirmek zorundayız. Bizim çok zengin bir tarihimiz ve güçlü bir medeniyetimiz var. Bu bağlamda milletimiz de rollere sahiptir. Geçtiğimiz 18 Mart’ta 1 Nefes Vatan isimli çok özel bir proje yaptık. Bu projede 100 yıl önce Çanakkale’de şehit olan dedelerimizin bugünün aynı yaştaki gençlerine yazdığı mektubu işledik. Gençlere, ‘Sizin bedeniniz, kalbiniz bir vatandır. Biz bu vatanı korumak için öldük, siz uyuşturucu belasından ölmeyin’ temasını işledik” şeklinde konuştu.

Gölcük Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanvekili Mehmet Ellibeş, “Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye olacağız dediğinizde insanlar o kentte ne kadar sağlık kuruluşunun var olduğuna bakıyor. Ama sağlıklı kent sağlıklı yaşamın altyapısını oluşturan, insanın sağlıklı yaşamasını ve sürdürmesini sağlamanın ana unsurudur. Bu bağlamda belediyelerin çok aktif rol alarak görev üstlenmesi gerekiyor. Her belediyenin atacağı adımlar konusunda da bu birlik bize bu adımları sağlıyor. Kentteki bireylerin her birinin sağlıklı yaşaması konusunda birlikte adım atılmasını sağlıyor. Geçtiğimiz toplantıda gençlerin uyuşturucuya bulaşmasını önleme ve uyuşturucu ile mücadele olarak bu toplantının konusunu belirlemiştik. Bu toplantıda da bu konuyu tartışacağız. Sonuçta bu ülke bu gençlerle var olacak. Bu hususta atılması gereken adım çok, ama biz en küçük adımı bile atmaya çekinmeden bu halkayı çevresine yeni halkalar ekleyerek genişleteceğiz” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Müdürlüğü Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanı Dr. Sertaç Polat, “Türkiye’de uyuşturucu kullanım oranı Avrupa ülkelerine hatta diğer Türki Cumhuriyetlere göre çok düşük durumda. Yine de Sayın Başbakanımızın talimatıyla uyuşturucu ile mücadelede bir acil eylem planı çıkarıldı. 8 Bakanlığın bir araya gelmesi ile bu konudaki çalışmalara başlandı” dedi.

Kocaeli Vali Yardımcısı Aziz İnci, “Türkiye’nin 20-30 yıl önce uyuşturucu gibi bir sorunu yoktu. Ama bugünün gençleri uyuşturucu batağına çekilmiş durumda. Bugünün dünyasında gençlerin her şeye ulaşması çok daha kolay. Bundan dolayıdır ki mesele bir anda büyüdü. Dolayısıyla bu mesele böylesine büyüdüğüne göre gerek Türkiye’de gerekse dünyada bir seferberlik anlayışı içerisinde sorunu ele almak gerekiyor. Biz de Türkiye’de Sayın Başbakanımızın koordinesinde Ankara’da düzenlenen çalıştayda ve daha sonra yapılan şura ve toplantılarda alınan kararlar çerçevesinde uyuşturucu ile mücadele kurulları oluşturduk. Bizim uyuşturucu müptelası olduktan sonra gençleri bu beladan kurtarmamız son derece zor ve pahalı. O sebeple biz çalışmalarımızı uyarılara yönlendirmeliyiz ve özellikle okul çağındaki gençlere yönelmeliyiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların sona ermesinin ardından Sağlıklı Kentler Birliği 22. Olağan Meclis Toplantısı başladı. Birlik Encümen Üyeleri’nin gizli oy ile seçilmesi ile başlayan meclis toplantısında yerel yönetimlerin uyuşturucu ile mücadele kapsamında neler yapabilecekleri konusu ele alınarak bir eylem planı çıkartıldı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.