Kentsel Dönüşüm İçin Müteahhitlik Yasasını Beklemekte Fayda Var

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Kahraman Bulut, riskli alanlarda yapılması planlanan kentsel dönüşüm hakkında açıklamada bulundu.

Kentsel Dönüşüm İçin Müteahhitlik Yasasını Beklemekte Fayda Var

“KENTSEL DÖNÜŞÜM DENİNCE AKLA SADECE DAYANIKSIZ BİNA GELMEMELİ”

Riskli alanlar sadece depreme dayanıksız yapıların olduğu bölgeler değildir. Bir bölgeyi riskli alan ilan etmek için farklı nedenler de mevcuttur. 6306 sayılı kanunda kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu yerlerde; planlama veya altyapı hizmetlerinin yetersiz olması, imar mevzuatına aykırı yapılaşmanın bulunması, altyapı veya üstyapıda hasar meydana gelmiş olması sebeplerinden birinin veya bir kaçının bir arada bulunması halinde inceleme yapılan bölgede Doğal Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın da onayı alınarak riskli alanların belirleneceğini belirtti. Bulut sözlerine şöyle devam etti.

“Beklenmedik zamanda gelen doğal afetlerin ülke ekonomisine olan zararını 1999 yılında deneyimledik. Yeni yaşanacak afetlerde can ve mal kaybını en aza indirmek için tüm gücümüzle çalışmak zorundayız. Resmi Gazete’ de yayımlanan kararla; 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un 2’nci ve ek 1’inci maddeleri gereğince alınan karar doğrultusunda riskli alan olarak belirlenen İzmit Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarının aceleye getirilmemesi gerekmektedir.

“BİNA TAMAMLAMA SİGORTASI”

Özellikle 2019 yılının ilk çeyreğinde yürürlüğe girmesi beklenen ve bizimde Oda olarak yakından takip ettiğimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun teklifine göre: Firmaların yeterliliği kontrol edilerek buna göre sınıflandırılacak. Her firma sınıfının izin verdiği büyüklükte işe girecek. Örneğin geçmişte en fazla 50 dairelik iş bitirmiş bir firma, 1000 dairelik bir projeye müteahhitlik yapamayacak. Kentsel Dönüşüme giren riskli alanlarda yapılacak çalışmalarda yapımı üstlenecek müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek şartlara bağlanacaktır. Kentsel dönüşüm kapsamında iş yapacak firmalardan ruhsat verilmeden önce BİNA TAMAMLAMA SİGORTASI yaptırması ya da bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması istenecektir. Böylelikle kentsel dönüşüm kapsamında binası yıkılan kat sahipleri ve yeni yapılacak projeden daire alan vatandaşlarımızın mağduriyeti önlenmiş olacaktır. Bu yasa tasarısının çıkmasının beklenmesi bölgede yaşayan vatandaşlarımızın menfaatine olacaktır.

VATANDAŞIN RIZASI ALINMALI”

Kentsel dönüşümü uygulamak için bölgede yaşayan vatandaşlarımızın rızasının alınması da göz ardı edilmemelidir. Vatandaşlarımız evlerini boşaltacağı için bu durum ilk etapta tepkiye neden olsa da uzun vadede Güvenli ve deprem yönetmeliğine uygun yapılaşma, yeterli altyapı gelişmiş çevre ile yaşam kalitesini arttıracaktır. Bu sebeple yetkililerin de bu konuda gereken titizliği göstereceklerine ve vatandaşlarımızı bu konularda daha fazla bilinçlendireceklerine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.