Emniyetteki Terfilere Danıştay’dan Flaş Karar

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde 2014 yılında ortaya çıkan terfi krizine Danıştay el koydu. Kadrosuzluk bahane edilerek terfi alamayan 10 emniyet müdürü ve 2 emniyet amiri, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı ile bir üst rütbeye terfi etti.

 Emniyetteki Terfilere Danıştay’dan Flaş Karar

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü tarafından her sene Haziran ayında düzenlenen polis terfi töreni geçtiğimiz sene düzenlenmemiş ve bir üst rütbeye terfi etmesi gereken emniyet mensupları da terfi alamamıştı. Bir üst rütbeye terfi etmeyi bekleyen 3. ve 4. sınıf emniyet müdürleri ‘Size terfi yok’ açıklamasıyla karşılaşırken, terfi ettirilmeyen polislere Emniyet Genel Müdürlüğü elindeki mevcut kadroları Maliye Bakanlığı’na iade edip kadrosuzluk gerekçesini bahane olarak göstermişti. Bunun üzerine Türkiye genelinde terfi edemeyen 2 bin 220 polis, idare mahkemeleri ve Danıştay’a dava açtı.

Danıştay’a dava açtılar
Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan ve terfi alması gerekirken terfi alamayan emniyet müdürleri de avukatları aracılığı ile dava açarak haklarını arama yoluna gitti. Danıştay 12. Daire’ye açılan davalarda kazanılmış tüm özlük haklarını geri istedi. Başbakanlık kurumunun savunmasında personel sayısının çok fazla olduğu, ihtiyaç duyulmayan rütbelerde aşırı yığılmaların olduğunu savundu. Emniyet Genel Müdürlüğü ise bozulan personel piramidinin hizmet gereklerine uygun hale getirilmesi amacıyla bir kısım personelin terfi ettirilmediğini belirtti.

Somut belgeler bulunamadı
Danıştay 12. Daire başbakanlığın verdiği savunmayı tutarsız bularak hangi rütbedeki kaç personele ihtiyaç olunduğu, ne kadar personel fazlalığı bulunduğu, bu ihtiyaç ve fazlalığın nasıl hesaplandığı, personel fazlalığının giderilmesi için ne gibi planlama ve çalışmalar yapıldığı somut bilgi ve belgelerle ortaya konulmadığını belirtti. Danıştay, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün savunmasında yer alan personel piramidi açıklamasını da açıklığa kavuşmasını istediğini belirterek “Çalışma ile ilgili bir çalışma ve planlama olmadığı gibi, personel piramidinin asıl dava konusu işlemlerde bozulduğu görülmektedir” ifadeleri ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tezini çürüttü.

Karar bütün emniyeti etkiledi
Danıştay, davacı emniyet müdürlerinin bir üst rütbeye terfi ettirilmemesine kıdem ve liyakat bakımından hukuka ve mevzuat uyarlılık bulamadı 2014 yılı Yüksek Değerlendirme Kurulu Kararı yürütmeyi durdurma kararı verildi. Böylece Türkiye genelinde terfi ettirilmeyen 653 3. sınıf emniyet müdürü, 808 4. Sınıf emniyet müdürü ve 759 emniyet amirinden Danıştay’a dava açanların çoğunluğu alınan yürütmeyi durdurma kararıyla bu ay içerisinde bir üst rütbeye terfi ettirildi. İlimizde de bir üst rütbeye terfi ettirilmeyen 12 emniyet müdürü ve amiri terfi etti. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan Cabir Yeşiltaş ve Zeynettin Sağlam 2. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne; Coşar Özler,  Hakan Yağmur, Uğur Eldemir, Ercan Özkan, Ahmet Şahin, Mithat Aynacı, Turan Şahin ve Mehmet Şahan 3. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne, Yusuf Kün ve Necmi Uçar ise 4. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi etti.


Terfiler yürütmeyi durdurma kararı ile geldi
Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde yaşanan terfilerin de Danıştay’ın terfi krizini çözmesinin sonucu olduğu ortaya çıktı. 2. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi eden Cabir Yeşiltaş ve Zeynettin Sağlam rütbe gereği Emniyet Müdür Yardımcılığı görevine getirilmişti. 3. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi eden Uğur Eldemir Havaalanı Şube Müdürlüğü’ne, Ercan Özcan Hassas Bölge Şube Müdürlüğü’ne, Turan Şahin Silah Ruhsat Şube Müdürlüğü’ne Hakan Yağmur Personel Şube Müdürlüğü emrindeki görevlerine getirilmişti. Emniyet amirliğinden 4. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi eden Yusuf Kün Derince İlçe Emniyet Müdür Yardımcılığı’na ve Necmi Uçar ise Deniz Polisi Şube Müdürlüğü görevlerine getirildi. 

UĞUR ELDEMİR: 3. Sınıf Emniyet Müdürü olan Uğur Eldemir Havalimanı Şube Müdürü oldu.

CABİRYEŞİLTAŞ- 2. Sınıf emniyet müdürlüğüne terfi eden Cabir Yeşiltaş Emniyet Müdür Yardımcısı oldu

HAKANYAĞMUR: Başiskele ilçe Emniyet Müdürü yardımcısı Hakan Yağmur 3. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi ederek Personel Şube Müdürlüğü emrine verildi

MEHMET ŞAHAN: Kandıra ilçe Emniyet Müdürü Mehmet Şahan, 3. Sınıf emniyet Müdürlüğü’ne terfi eden isimler arasında.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.