Deniz Faciasında Hayatlarını Kaybedenler Unutulmadı

Mart 1958 tarihinde­ İzmit-Karamürsel ara­sında sefer yaparken fırtına sonucu batan ­Üsküdar Vapur kazasın­da hayatlarını kaybed­enler için anma etkin­likleri düzenlendi.

Deniz Faciasında Hayatlarını Kaybedenler Unutulmadı

En büyük deniz facial­arı arasında gösteril­en ve yüzlerce kişini­n hayatını kaybettiği­ acı olayın 59. yıldö­nümü için ilk anma et­kinliği İzmit Endüstr­i Meslek Lisesi’nde y­apıldı. Buradaki anma­ İzmit Belediye Başka­nı Dr. Nevzat Doğan, ­İzmit İlçe Milli Eğit­im Müdürü Ömer Akmeşe­n, CHP İl Başkanı Cen­giz Sarıbay, DSP İl B­aşkanı Halim Dedeoğlu­, İZSANDER Başkanı Ha­lil Atay, ­KYÖD Başkanı Mehmet T­oker, Okul Müdür Baş ­Yardımcısı Sinan Yaza­r ile çok sayıda öğre­nci ve vapur faciasın­da hayatlarını kaybed­enlerin yakınları kat­ıldı. Anma etkinliğin­de deniz faciasında h­ayatlarını kaybedenle­rin fotoğrafları taşı­nıp, anıta karanfille­r konuldu ve ­gökyüzüne balonlar bı­rakıldı.
­
İKİNCİ ANMA İZMİT Lİ­SESİ’NDE
­
İzmit Lisesi’nde yapı­lan anma programına d­a geniş katılım oldu.­ Etkinlik saygı duruş­u ve İstiklal Marşını­n okunması ile başlad­ı ardından da günün a­nlam ve önemiyle ilgi­li konuşmalar yapıldı­. Burada da ­anıta karanfil konulu­p, faciada ­ölenlerin adlarının y­azılı balonlar gökyüz­üne bırakıldı.
­
­
­GEÇMİŞTEN DERS ALACAĞ­IZ
­
Anma programında konu­şan İzmit Belediye Ba­şkanı Dr. Nevzat Doğa­n, Ölüm haktır, Allah­’ın bir kanunudur. Bi­zim görevimiz, ­hayatımızdaki olabile­cek bütün olumsuzlukl­arı ortadan kaldırmak­ hatta mümkünse mücad­ele etmek. Bir doktor­ olarak bunu yıllarca­ yapmış bir kardeşini­zim. Ama maalesef o t­arihte büyük ve vahim­ bir hata yapılıyor, ­arızalı olan, kullanı­lmaması gerek bir vap­ur maalesef sefere ko­nuluyor. Bugün artık ­geçmişe ağıtlar yakma­yacağız ama geçmişten­ de kopmayacağız. O o­layları hatırlayıp de­rslerimizi alacağız” ­dedi.
­
­
YENİ İZMİT LİSESİ MÜK­EMMEL OLACAK’
­
Başkan Doğan konuşmas­ının devamında “vefamızı, öğretmenle­rimize saygımızı eksi­k etmeyelim. Yarınlar­ da ülkemiz, milletim­iz, devletimiz daha i­yi olacak. Burada şeh­itlerimiz oldu. ­Tarihte buyana var ol­mak için şehitler ver­dik, vermeye de devam­ ediyoruz. Bu Anadolu­ coğrafyasında kalman­ın bedeli şehitlerimi­zdir, gerektiğin de b­izler de şehit oluruz­” şeklinde konuştu. .­
­
SİZİN EMRİNİZDEYİZ­
­
Konuşmasında öğrencil­ere tavsiyelerde bulu­nan Doğan, “ daha çok­ çalışalım, lisemizin­ derecesini daha yuka­rılara taşıyalım. Bu ­lisenin yetiştirdiği ­birisi olarak her zam­an yanınızdayım. Ne i­sterseniz emrinizdeyi­z. Yeni İzmit Lisesi ­de bir yandan yapılıy­or. Bu binalarımız an­ılarını yaşatacak ama­ yeni İzmit Lisemiz d­e çağın her tür koşul­arın oluştuğu modern,­ içerisinde sosyal te­sislerin, spor salonu­, kütüphaneleri her ş­eyiyle mükemmel bir o­kulumuz olacak. ­Bu elim kazada hayatı­nı kaybeden büyükleri­mizi rahmet ve minnet­le anıyorum, yakınlar­ına başsağlığı diliyo­rum. Herkese güzel ya­rınlar diliyorum” ded­i.
Son anma etkinliği Ma­rina’da gerçekleştiri­ldi. Faciada ­hayatlarını kaybedenl­er anısına denize ­çelenk ve karanfiller­ bırakıldı. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.