Kocaeli'de gösteri ve yürüyüş yasaklandı

Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklama ile 31 Aralık tarihine kadar tüm gösteri, basın açıklaması ve yürüyüşler yasaklandı.

Kocaeli'de gösteri ve yürüyüş yasaklandı

Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklama ile 31 Aralık tarihine kadar tüm gösteri, basın açıklaması ve yürüyüşler yasaklandı.

Kocaeli Valiliği, tüm il genelinde önemli bir karara imza attı. Valilikten yapılan yazılı açıklama 5 Kasım-31 Aralık 2016 tarihleri arasında tüm gösteri, yürüyüş ve basın açıklamalarının yasak olduğu duyuruldu.


Yapılan açıklamada ayrıca şunlara yer verildi: “Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini, temel hak ve hürriyetlerini ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketleri sebebiyle Anayasanın 120. Maddesi ile Olağanüstü Hal Kanununun 3. Maddesinin 1. Fıkrasının (b) bendine göre, Bakanlar Kurulu kararınca ülke genelinde 21.07.2016 Perşembe günü saat:01.00’dan itibaren (90) gün süre ile Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesine karar verilmiş, bu karar 21.07.2016 tarihli 29777 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş aynı tarihte Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilerek onaylanmıştır.
 
OLAĞANÜSTÜ HAL
Ayrıca 19 Ekim 2016 günü Resmi Gazetede 11.10.2016 karar tarihli 1130 karar no’lu Olağanüstü Halin uzatılmasına dair kararda Anayasa’nın 120. Maddesi ile 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunun 3. maddesinin 1. Fıkrasının (b) bendine göre, ülke genelinde devam etmekte olan Olağanüstü Halin 19.10.2016 Çarşamba günü saat:01.00’dan geçerli olmak üzere (3) ay süreyle uzatılması hakkında Bakanlar Kurulunca 05.10.2016 tarihinde alınan karar Türkiye Büyük Millet Meclisinin genel kurulunun 11.10.20146 tarihli 5. Birleşiminde onaylanmıştır.
 
PROVAKATİF AMAÇLI
Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile basın açıklamaları gibi temel hak ve hürriyetleri istismar etmek isteyen terör örgütleri ve yandaşlarının, vatandaşlarımızı basın açıklaması ve gösteri yürüyüşleri adı altında kitlesel protesto eylemlerinin içerisine çekerek istenmeyen olayların yaşanmasına; il genelinde, gerçekleştirilmesi planlanan tüm eylem ve etkinliklerin, terör örgütleri ve marjinal gruplarca provoke edilebileceği, sansasyonel ve provokatif saldırılarla kargaşa çıkarılmaya çalışılabileceği, bu suretle kamu düzeninin ve toplumsal huzurun ciddi şekilde bozulabileceği değerlendirilmektedir.
 
31 ARALIK’A KADAR
Terör örgütlerinin planlarının bertaraf edilmesi, tesis olunan huzur ortamı ile Milli Güvenlik ve Kamu düzeninin bozulmaması, Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla; Devlet Kurum ve Kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi mahalli kurtuluş günleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların düzenleyeceği gelenek veya göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan toplantılar hariç olmak üzere; 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. Maddesi, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11/C maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11/m maddesine istinaden ilimiz genelinde her türlü “Açık ve kapalı Toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma vb.” eylem ve etkinliklerin,  05.11.2016-31.12.2016 tarihleri arasında il genelinde, Valilik Makamının 04.11.2016 tarih ve 2016/2214 sayılı kararı ile YASAKLANMIŞTIR.”
Anahtar Kelimeler:
Kocaeli Valiliği
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.