Hilmi Yavuz Ve Ergun Göknel, İslamafobi’yi Anlattı

7. Kocaeli Kitap Fuarı’na konuşmacı olarak katılan yazar Hilmi Yavuz ve Ergun Göknel, günümüzün en önemli konularından biri olan ”İslamafobi” hakkındaki düşüncelerini aktardı.Önce ötekileştirilerek, düşmanlığın başladığını...

Hilmi Yavuz Ve Ergun Göknel, İslamafobi’yi Anlattı
7. Kocaeli Kitap Fuarı’na konuşmacı olarak katılan yazar Hilmi Yavuz ve Ergun Göknel, günümüzün en önemli konularından biri olan ”İslamafobi” hakkındaki düşüncelerini aktardı.
Önce ötekileştirilerek, düşmanlığın başladığını ifade eden Ergun Göknel, “12 yıl kadar önce İslamafobi hakkında bilgiler toplamaya başladım. İki yıl önce de kitap haline getirdim. 800 sayfayı aşınca iki kitap olarak yayınlamayı uygun gördük. Daha sonra IŞID ortaya çıkınca da 3. kitaba başladım“ dedi.
Göknel, 1950’li yıllarda 11 yıl Almanya’da kaldığını ve yabancılığı fazlasıyla yaşadığını söyledi. Göknel, ”Yabancılık daha sonra ötekiliğe dönüştü. 80’li yılların başında ise ötekilikten düşmanlık başladı. Şu anda Avrupa’da ciddi bir şekilde İslam düşmanlığı yaşanıyor. Düşmanlık aslında bilgisizlik ve ön yargıdan kaynaklanıyor. Müslümanlarla birlikte yaşayanlarda böyle bir düşmanlık yok. 1453 yılında İstanbul’un fethedilmesiyle büyük bir Türk düşmanlığı başladığı görülüyor. Gutenberg matbaayı icat ettiği zaman basılan ilk kitap “Hrıstiyanların Türklere İkazı” adını taşıyor. Yani ilk İncil’i basmamışlar. İslamafobi kelimesi ilk olarak 1920 yılında kullanılmaya başlamış. Medyada kullanımı ise 1997 yılında olmuş. 2. Dünya Savaşı öncesi antisemitizmin yerini İslamafobi almıştır’’ dedi.
Ergun Göknel’in kitabının arka kapak yazısını da yazan ünlü yazar-şair Hilmi Yavuz da, “Oryantalizm” hakkında bir konuşma yaptı.”İslamafobinin bir başka yüzü var. O da oryantalizmdir” diyerek konuşmasına başlayan Yavuz, “Oryantalizm: İslam’ı bir medeniyet olarak kabul etmez. Oryantalistler Musevi ve Hrıstiyanların inşa ettiği medeniyet dışında bir medeniyeti kabul etmezler. İslam’ın medeniyet üretmediğini söylerler. Buna gerekçe olarak da İslam Medeniyeti adına ne varsa aslında kendi medeniyetlerinden çıktığını söylerler. Mesela Aristo’dan bu yana felsefe gelenekleri var ve İslam medeniyetinde felsefe yoktur diyorlar. Onlar gibi resim, müzik yapmıyorsanız medeniyetiniz yoktur. Oryantalistler kendi medeniyetlerinin ölçüt ve kavramlarıyla İslam Medeniyeti’ni aşağılıyorlar. Farklılığı değersizleştirmek için kullanıyorlar. Asıl vahim olan ise bizim ülkemizde bu görüşün yerleşmiş olmasıdır” diye konuştu.
50 yıldır Avrupa Birliği’ne asil üyelik için beklediklerini ifade eden Yavuz, ‘’50 yıldan bu yana asil üyelik için bekliyoruz. Görünüşe göre ekonomik ve siyasi kriterler var. Bunları yerine getirdiğiniz zaman yine asli üye yapmayacaklar. Çünkü bizler onların medeniyetine ait değiliz. İslamafobi çok vahşi çok zorbaca aman vermez bir düşmanlıktır. Almanya’da insanlar sırf Türk oldukları için cayır cayır yakıldılar. Oryantalizmin en tehlikeli yanı ise zihinlere İslam Medeniyeti’nin olmadığına dair insanları ikna etmesidir” dedi. Söyleşi soru cevaplarla sona erdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.