YENİ KOCAELİ, YENİ HEDEFLER

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu vizyon projelerinin yer aldığı Seçim Beyannamesi’ni kamuoyuyla paylaştı.

YENİ KOCAELİ, YENİ HEDEFLER

Beyannamesi’nin ön kapağında “Daima Millet, Daima Hizmet” ana sloganı altında “Herkesin Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu” ve “Ak Belediyeler Mutlu İnsanlar” başlıkları yer alıyor. İç kapakta ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kocaeli ile ilgili söylediği “Kocaeli umutlarımızı yeşertiyor, sevincimizi büyütüyor, geleceğe daha güvenli bakmamızı sağlıyor” ifadeleri bulunuyor. Beyannameyi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun kaleminden,“Yeni Türkiye Yolunda Bir Daha Kocaeli” başlığı altında “2023, 2053 ve 2071 hedefleri için Kocaeli”yi hazırladık. Bir daha göreve talip oldum. Söz de karar da gelecek de sizindir” cümleleri özetliyor.

 

VAADLERDEN FAZLASI

Her sayfada Daima Millet, Daima Hizmet sloganına yer verilirken toplamda 148 sayfadan oluşan beyannamenin 69 sayfası Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı icraatları anlatıyor. Yapılanlar “Yeni Türkiye”de Şehirciliğin lokomotifi olduk”, “Kocaeli’nin altyapısını baştan aşağıya yeniledik” “Yatırımlarımızı kendi kaynaklarımızla borçlanmadan yaptık”, “Çevrecilikte dünya çapında bir dönüşüme imza attık”, “Vaatlerimizden daha fazlasını yaptık” başlıkları altında anlatılıyor. Yeni dönemde yapılacaklar ise “Şehirlerarası yarışta yeni bir atağa başlıyoruz” vurgusuyla açıklanıyor. Beyannamenin yarısından fazlası ise Kocaeli’nin 2023 vizyonunu gösteren projelere ayrılmış.

 

BU ŞEHİRDE İŞLEYEN ELLER VAR 

“Yepyeni Hedefler İçin Kocaeli Hazır” sloganı ile hızlı, ekonomik ulaşım, ikametin, ticaretin ve istihdamın gözde şehri Kocaeli hedefinin ayrıntılandırıldığı beyannamede Başbakan Erdoğan’ın yine Kocaeli’de söylediği “Açılış bayramlarını Kocaeli’ye yaşatan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu kutluyorum. Bu şehirde işleyen eller var. Emin ellerde bu şehir. Bu eller AK eller tebrik ediyorum” sözleri hatırlatılıyor. Ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’nin örnek kenti olan Kocaeli, inşallah dünya vizyonuna giren şehirlerden biri olacak. Bu bir yönetimin başarısı, aynı zamanda bir kadronun başarısıdır. Başta başkan olmak üzere güçlü ekibini ve seçkin kadrosunu yürekten tebrik ediyorum” sözlerine de yer verildiği gözleniyor.

 

BÜYÜKŞEHİR BÜYÜK GÜÇ HEDEF 2023

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projeleri “Büyükşehir Büyük Güç Hedef 2023” başlığı altında tek tek anlatılıyor. 35 ana başlığın her birinin kendi içinde projelerle çoğaldığı ve 200’ün üzeride yatırım içeriğinin bulunduğu görülüyor.  

 

HAFİF RAYLI SİSTEM (METRO)                                                                      

D-100 istikametinde, Körfez’den başlayarak Derince, İzmit, Kartepe Cengiz Topel Havaalanı güzergâhında çalışacak Hafif Raylı Sistem (Metro) hattının kurulacağı belirtiliyor. Ulaşım Mastır Planı doğrultusunda proje ihalesinin gerçekleştirildiği ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir’deki gibi yapılacağı anlatılıyor.

 

TRAMVAY                                                                                                            

Sekapark-Yahya Kaptan-Otogar güzergâhında gidiş ve geliş toplam 13 kilometrelik tramvay hattı kurulacağı kaydedilmiş. Hattın proje ihalesinin gerçekleştirdiği bilgisine de yer verilmiş.

 

HIZLI TREN                                                                                               

İl sınırlarımızda 2 noktada İzmit ve Gebze’de istasyonlar kurulacağı bir diğer projeyi müjdeliyor. Hızlı trenden, Kocaeli’nin şehirlerarası ve şehir içi ulaşımında azami derecede faydalanacağından bahsedilirken vatandaşların Ankara’ya 2,5 saatte İstanbul’a 30 dakikada seyahat edebileceği bilgisine de yer verilmiş.

 

BANLİYÖ HATTI                                                                                                  

İstanbul-Kocaeli-Sakarya Banliyö hattının rehabilite edildikten sonra hizmete alınacağı aktarılmış. Bütün istasyonların yenileneceği, şehir içi toplu ulaşım araçlarının güzergâhları, yaya ve bisiklet yollarının Banliyö istasyonlarına göre yeniden düzenleneceği de verilen bilgiler arasında yer alıyor.

 

MARMARAY GEBZE                                                                              

Bu çalışmanın Büyükşehir Belediyesi istasyonları ile Organize Sanayi Bölgeleri, Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova şehir merkezlerini toplu taşıma sistemleriyle entegre edecek bir proje olduğu vurgulanmış. Kocaeli’nin Marmaray üzerinden İstanbul ve Avrupa’ya kesintisiz bağlanacağı belirtilmiş. Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılacağı verilen ek bilgiler arasında.

 

SABİHA GÖKÇEN – GEBZE METROSU                                                          

Kocaeli Ulaşım Master Planı’nda da öngörülen Sabiha Gökçen Gebze metrosunun, hem şehir içi hem şehirlerarası ulaşıma büyük katkı sunacağı aktarılırken Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılmak üzere projelendirildiği bilgisi de kaydediliyor. 

 

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARI ENTEGRASYON VE YENİLEME

Marmaray, banliyö hatları, hızlı tren, hafif raylı sistem (metro) ve tramvay ile mevcut toplu ulaşımın entegrasyonun sağlanacağı anlatılıyor. Kamu ve özel sektör tarafından işletilen karayolu toplu ulaşım araçlarının yenilenmeye devam edeceği ve kooperatifler ile başlatılan dönüşüm programının sürdürüleceği bilgisi veriliyor.

 

KÖRFEZ GEÇİŞİ BAĞLANTI YOLLARI                                                 

Şehirden İzmir istikametine akan trafiği asma köprüye yönlendirecek bağlantı yolları ile D-100, TEM ve Kuzey Marmara ana aksları, Dilovası-Gebze bağlantı yolu projelerinin tamamlandığı açıklanan projeler arasında bulunuyor.

 

OTOYOL BAĞLANTILARI                                                                      

Karadeniz Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu, Güney Marmara Otoyolu, İzmir Otoyolunun imar planlarına işlendiği belirtilirken şehir arter ve bağlantılarının projelendirildiği aktarılmış. Uygulama projelerinin büyükşehir ve bakanlık işbirliğiyle gerçekleştirileceği bilgisi verilmiş.

 

DENİZ ULAŞIMINDA DÖNÜŞÜM                                                                  

Raylı sistem yatırımlarıyla eş zamanlı olarak kıyılar arası ulaşım imkânlarının artırılacağı da vizyonu gösteren bir diğer hamle. Hali hazırda devam eden deniz ulaşımı hizmetlerinin hem araç hem program olarak rehabilite edileceği açıklanmış.

 

TÜNEL VE KÖPRÜLÜ KAVŞAKLAR                                                     

İzmit Otogar, Köseköy, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Sanayi Kavşağı, Başiskele sınırlarında D-100, D-130 üzerine kurulacak olan tünel ve köprülü kavşaklarla: transit güzergâhtaki sinyalizasyonların kaldırılıp, şehir içi erişim hızının artırılacağı ifade ediliyor. Transit yollarla ayrılan şehrin kuzey ve güneyinin birleştirileceği hedefler arasında.

 

YAN YOL VE BAĞLANTI YOLLARI                   

D-100 ve D-130 güzergâhında şehir içi trafik akışına hizmet edecek yan yollar, bağlantı yolları ve alternatif yollar açılacağı görülüyor. Bağlantı yolların eş düzey ve katlı kavşaklarla entegre edileceği, D-100 transit ulaşımı ve şehir içi ulaşım entegrasyonun da tamamlanacağı paylaşılan projeler içerisinde.

 

ESKİ İSTANBUL YOLU                                                                                        

Yerleşim, sanayi ve tarım kesiminin taleplerine uygun olarak Eski İstanbul yolunda iyileştirme, duble yollarla güçlendirme ve ilçe merkezlerine bağlantılar gerçekleştirileceği belirtiliyor.

 

SEKTÖREL YOL AĞI VE KAVŞAK DÜZENLEMELERİ                       

OSB’ler, sanayi kuruluşları ve limanların şehir içi ve şehir dışı ulaşım ağı ile bağlantısını sağlamak üzere, TEM, D-100, D-130, Kuzey Marmara, Karadeniz, Güney Otoyolu, Kandıra Yolu ve Sapanca sektörel yol bağlantıları ve kavşak düzenlemelerinin imar planlarına işlendiği ve  uygulamalarının gerçekleştirileceği anlatılıyor.

 

TRANSFER MERKEZLERİ                                                                                  

Şehrin 5 noktasına toplama ve dağıtım işlevi görecek transfer merkezlerinin hem toplu taşımadan kaynaklanan şehir içi trafik yükünü azaltacağı, hem de yeni raylı sistemlerin şehir içi trafiğe entegrasyonunu sağlayacağı bir diğer proje olarak gözleniyor.

 

YAYA VE BİSİKLET YOLLARI                                                                            

Yeni kent meydanlarının bisiklet ve yaya ulaşımına göre yapılandırılacağı belirtilmiş. Sahil bantlarındaki yürüyüş ve bisiklet yollarının arttırılacağı  Kocaeli’nin en doğusundan en batısına kesintisiz yaya ve bisiklet yolu açılacağı verilen bilgiler arasında.            

 

OTOPARKLAR                                                                                         

Ulaşım Mastır Planı’nda düzenlenen toplu taşıma, yerleşim ve şehirleşme verileri doğrultusunda şehir içi otopark projelerinin tamamladığı, kamu ve özel sektör yatırımıyla açık ve kapalı otoparklar kurulacağı aktarılmış.

 

YENİ KENT MEYDANLARI VE YAYALAŞTIRMA                             

Bütün ilçeler için projelerin hazır olduğu vurgusuna yer verilmiş. İzmit, Dilovası, Derince, Başiskele, Kartepe ilçeleri için hazırlanan projelerin uygulama ihalelerinin gerçekleştirdiği şeklinde mevcut durumu anlatan ifadeler de var. Yeni kent meydanları ve yayalaştırma projelerinin ise devam edeceği bilgisi aktarılıyor.

 

ENDÜSTRİYEL DÖNÜŞÜM DEVAM EDECEK                                   

Gerçek ve sürdürülebilir büyüme için, şehir merkezlerindeki üretim tesisleri, düzenli sanayi alanları ve Organize Sanayi Bölgelerine, mutabakatla transfer edileceği kaydediliyor. Şehir merkezleri ve sahillerde SEKAPARK modeliyle şehrin ve vatandaşlarımızın nefes aldığı büyük alanlar açılacağı belirtiliyor.

 

KOCAELİ FUAR ALANI DÖNÜŞÜM

Fuar alanının Kocaeli’nin en önemli cazibe merkezlerinden biri olacağı da hedefler arasında. İzmir şehir merkezinde bulunan fuar alanında dönüşüm gerçekleştirileceği, dönüşüm projeleri hazırlanarak, vatandaşların onayı ile seçilen projenin uygulanacağı aktarılmış.

 

KONGRE MERKEZLERİ                                                                          

Başta İzmit, Gebze, Derince ve Kartepe olmak üzere ihtiyaç l olan ilçelere kongre merkezleri inşa edileceği belirtilmiş. Kocaeli’nin kongre turizmi için bir cazibe merkezi olacağı hedefi ifade edilmiş.

 

NİTELİKLİ TİCARET ALANLARI KURULACAK

Sanayinin şehir dışına transferini takiben, şehir merkezlerinde boşalan alanların, nüfus ve ihtiyaçlar dikkate alarak nitelikli ticari ve sosyal alanlara dönüştürüleceği önemli projelerden biri olarak görülüyor. (MİA) Kentsel Gelişim Bölgeleri ve nitelikli ticari alanlarla şehrin kuzey-güney, doğu-batı aksında dengeli gelişmesinin sağlanacağı belirtilmiş.

 

YENİ YUVALAR YAPMAYA DEVAM                                                             

Sosyal konut üretmeye yoğunlaşılacağı, ev sahibi olmayan vatandaşların kira ödeme kolaylığında ev sahibi yapılacağı hedefinin yeni dönemde de devam edeceği gözlemleniyor.

 

ENGELLİ VE YAŞLI SOSYAL YAŞAM MERKEZİ                                

Engelli ve yaşlı vatandaşlar için sosyal yaşam merkezi kurulacağı ayrıca KOÜ, Sağlık Bakanlığı ve özel sektör katkısı ile temeli atılan yaşlı bakım evi nin bu dönemde hizmete gireceği verilen bilgiler arasında.

 

ÇEVRECİLİK                                                                                               

2013 itibarı ile İzmit körfezine bırakılan arıtılmış su oranının %98 ‘e çıkarıldığı hatırlatılırken bu oranın %100 ‘e çıkartılacağı hedefi paylaşılmış. Havadan, karadan ve denizden denetimlerin kesintisiz devam edeceği Kocaeli’nin yepyeni mavi bayraklı plajlarının olacağı kaydediliyor.

 

DOĞAL YAŞAM PARKI                                                                                     

Şehrin doğusunda, Kartepe Uzunçiftlik’te 1000 dönümlük bir arazi üzerine yeni bir Hayvanat Bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı kurulacağı bilgisi aktarılmış. Türkiye’de ilk olacak bu parkta, hayvanların doğal ortamlarında yaşarken, ziyaretçilerin cam vitrinler ve asma köprülerden gözlem yapacağı ilgi çeken hedefler arasında yerini almış. 

 

AKVARYUM VE AQUA PARK   

Türkiye’nin en görkemli akvaryumlarından birisinin Kocaeli ’de kurulacağı belirtiliyor. Bu akvaryumda Marmara ve Karadeniz de yaşayan balık türlerinin yanı sıra okyanus canlılarının da yer alacağı ve aynı bölgede bütün su sporu aktivitelerinin yapılacağı bir Aquapark kurulacağı verilen bilgiler arasında.

 

YENİ MAVİ BAYRAKLAR                                                                                  

Denize girmeye elverişli Körfez kıyılarının tamamında plajlar kurulacağı  ve vatandaşların kullanımına açılacağı, mavi bayraklı plajların standartları korunurken, yenilerinin de ekleneceği belirtilmiş.

 

DOĞA YÜRÜYÜŞÜNDE ADRES KOCAELİ                             

Kocaeli’ne 1000 kilometreyi aşkın 102 doğa yürüyüşü parkurunun kazandırıldığı hatırlatılırken parkurların rehabilitasyonunun yapılacağı, ve yeni parkurların açılacağı kaydedilmiş. Vatandaşların doğa sporlarına teşvik edileceği ve ekolojik turizmin geliştirileceği hedefler arasında.

 

ŞEHRİN TAMAMINA SCADA                                                                          

Fabrikaların atık sularının %100 kontrol altına alındığı Scada sisteminin büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarının tamamına yaygınlaştıracağı açıklanan projelerden biri.

 

BÜYÜYEN ŞEHİRE İLAVE ALTYAPI                                                                 

Programa göre, 1760 kilometre içme suyu, 1250 kilometre kanalizasyon, 25 kilometre yağmursuyu altyapı yatırımı gerçekleştirileceği de belirtilmiş.

 

İSU’YA ULUSLAR ARASI LABORATUAR                               

Uluslararası akreditasyonu olan İSU Merkez Laboratuarının kurulacağı Labaratouarın Kocaeli’nin yanı sıra diğer şehirlerimize ve çevre, su ya da atık su konularında faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarına da hizmet vereceği kaydedilmiş.

 

ARITMA YATIRIMLARINA DEVAM                                                  

Körfez, Kullar, Yeniköy ve Karamürsel Atıksu Arıtma Tesislerinin yenileneceği Gölcük Şevketiye Grubu Arıtma Tesisi ve isale hatları ile, Gölcük Avcıdere Kaynağı Arıtma tesisi ve isale hatlarının tamamlanacağı,  Dilovası’na yeni bir atık su arıtma tesisinin kazandırılacağı önemli hedeflerden biri olarak görülüyor. 

 

ATIK SUYU GERİ KAZANACAĞIZ                                            

Sistemin Türkiye’de ilk kez Kocaeli’de kurulacağı, atık su arıtma tesislerinden çıkan arıtılmış suyun, kum filtresi ve ultraviyole sistemlerle arıtılacağı ve sanayi tesisleri ile yeşil alan sulamalarında arıtılmış atık suyun (Gri su ) kullanacağı diğer hedefler arasında bulunuyor.

 

YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINA DEVAM                                   

Yuvacık Barajı İsale Hatları’na elektrik üretim altyapısının kurulacağı  Namazgah Barajı HES Projeleri ile yıllık toplam 14.42 Gwh elektrik üretiminin planlandığı ve Kocaeli’ye 9 adet Hidro Elektrik Santralinin kazandıracağı hedefine de yer verildiği görülüyor.

banner179
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.