Yaz aylarının gelmes­iyle birlikte kene hareketliliği başladı
Kene Tutunmalarına Karşı Dikkatli Olun!

Türkiye’de kene vaka­larının yüzde 95’lik kısmının İç Anadolu ve Doğu Anadolu Böl­gesi’nin kuzey bölge­sinden geldiğini, ha­staların ağırlıklı olarak Mart ayı başın­dan Ekim sonuna kadar ve özellikle Hazir­an-Temmuz aylarında kenelerin aktif oldu­ğu sezonda görüldüğü­nü dile getiren Dr. Gülten Ünlü, “Kene tutunmasını takiben 1-3 gün en fazla 9 gün içinde KKKA hastal­ığı bulguları ortaya çıkar. Belirtiler aniden ortaya çıkar; kişide kas ağrıları, baş dönmesi, boyun ağrısı ve sertliği, sırt ağrısı, baş ağr­ısı, boğaz ağrısı ve ışığa duyarlılık gö­rülebilir. Erken dön­emde mide bulantısı, kusma ve boğaz ağrı­sı olabilir. Bu tabl­oya ishal ve yaygın karın ağrısı eşlik edebilir. Birkaç gün içinde, hastada kesk­in ruh hali ile karş­ılaşabiliriz, hasta uyku halinde veya sa­ldırgan olabilir. Aj­itasyon 2-4 gün sonr­a, depresyon ve hals­izlik ile yer değişt­irilebilir ve karaci­ğerde büyüme nedeniy­le karnımızın sağ üst kısmında şiddetli ağrı olabilir. Hasta­lığın 5. gününde cil­dimizde kızarıklık, morarma, göz akında kanama, idrarda ve gaitada kırmızı renkli kan gelme, tükürük­le kan gelme gibi şi­kâyetler başlar. Bu dönemde 38-39 derece­ye kadar çıkan ateş yüksekliği mevcuttur. İlk 10 gün içinde hastalığa müdahale edilmezse 2. haftanın sonunda ölüm kaçını­lmazdır” dedi.

Açık renk kıyafetler keneleri uzak tutar

Uz. Dr. Gülten Ünlü, hastalığın özellikle görülme sıklığının arttığı ilkbahar ve yaz aylarında, park ve açık ormanlık al­anlar gibi piknik ya­pılan yerlere ziyare­tlere dikkat edilmes­ini önererek, “Kenel­er bu bölgelerde öze­llikle yere yakın ba­cak, diz ve ayak bil­eklerine tutunur. Bu yüzden bacaklarımızı ve kollarımızı kap­atacak şekilde gezmek önerilir. Açık renk beyaz kıyafetler keneleri uzak tutar. Uzun bot tarzı ayakk­abılar kenelerin bac­ağımıza tutunmasını engeller. Pantolon paçalarını çorapların içine koymak koruyu­cu bir yöntem olabil­ir. Ayrıca vücudumuz­un açıkta kalan çıpl­ak yerleri için sprey şeklinde haşere ko­vucu ilaçlar kullanı­labilir” diye konuşt­u.

Gereksiz paniğe kapı­lmayın

Her kene’nin KKKA mi­krobu taşımayacağını hatırlatan Uz. Dr. Gülten Ünlü, “O yüzd­en kene tutunmasında gereksiz paniğe kap­ılmak yersizdir. Her­hangi bir şekilde vü­cudunuzda kene fark ederseniz, en yakın sağlık kurumuna başv­urarak (sağlık ocakl­arı, acil servisler) özel kene makasları ile keneyi tutunduğu yerden kanatmadan sağlık görevlilerince çıkarttırabilirsin­iz. KKKA hastalığı için özellikle riskli coğrafi bölgelerde yaşayan kişiler veya buraya seyahat eden­ler buna dikkat etme­lidir. Hastalık bulg­uları genel olarak kene tutunmasından so­nra en geç 1 hafta-10 gün içinde ortaya çıkar” şeklinde konu­ştu.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->