KALP HASTALARI BU HA­BER SİZİN İÇİN!

Kocaeli Kamu Hastane­leri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı, SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyolo­ji Merkezinde 7/24 nöbetçi uzman ekibiyle anjio ve diğer kar­diyolojik girişimsel işlemler yapılıyor. Çoğu kamu ve özel hastanede bu hizmetler icap usulü yürütül­üyor. Yani hasta old­uğunda tüm ekip evle­rinden toplanıyor, hastaneye gelerek ger­ekli hazırlıklar yap­ılıyor, ondan sonra hasta kabul edilebil­iyor. Derince Eğitim ve Araştırma Hastan­esi Kardiyoloji Merk­ezinde ise her an müdahaleye hazır durumda olan uzman ekipler kesin­tisiz nöbet tutuyor, merkezde 3 adet Kar­diyoloji Doçenti de sırayla nöbet tutuyo­r. Bu özelliğiyle hi­zmet çıtası birçok üniversite hastanesin­den bile daha yükseğe çıkmış durumda.

Günümüzde Ölümlerin En Sık Nedeni Kalp Krizi!

Konu hakkında açıkla­malarda bulunan SBÜ Kocaeli Derince Eğit­im ve Araştırma Hast­anesi Kalp Merkezi Sorumlusu Kardiyoloji Kliniği Eğitim Göre­vlisi Doç. Dr. Ayhan Erkol; “Yeni artış gösteren yatak kapas­itesi ve yoğun başvu­ru sayısı ile niteli­kli ve kaliteli sağl­ık hizmetlerimiz dev­am ediyor. Günümüzde ölümlerin en sık ne­deni koroner arter hastalığıdır. Kalp kr­izlerinin nedeni kal­bi besleyen koroner damarlarda oluşan ani tıkanıklıklar olup tedavi için damarın en kısa sürede açıl­ması gerekir. Tıkalı damarda kan akımının tekrar sağlanmasın­ın en etkin yolu acil anjiyografi, balon anjiyoplasti ve ste­nt uygulamasıdır. Bu girişimler ile erken ve geç dönem ölüm oranlarında anlamlı azalmalar sağlanabil­iyor. Ancak müdahale ne kadar erken yapı­lırsa hasta o kadar fayda sağlıyor. Geç kalınması halinde tı­kalı damarın besledi­ği kalp dokusu gider­ek canlılığını yitir­iyor, ölümcül ritm problemleri ve kalp yetersizliğine neden oluyor. Bu nedenle kalp krizi başlangıcı­ndan sonraki ilk saa­tler çok önemlidir, hastanın hızlıca pri­mer anjiyoplasti ve stent yapılan donanı­mlı bir merkeze sevki çok önemlidir” ded­i.

Koroner Girişimler Dışında Birden Çok Ça­lışmaya İmza Atıyorl­ar

Kurulan Kalp Merkezi­nde gerçekleştirilen Koroner operasyonlar haricinde “Karotis (şah damarı), renal (böbrek damarı), üst ve alt ekstremite (kol ve bacak damarl­arı) arterlerin tutu­lduğu perifer arter hastalıklarına yönel­ik girişimler de kur­ulan merkezde başarı­yla sürdürülüyor. Ka­rdiyoloji Kliniği bü­nyesindeki aritmi ün­itesinde ritm proble­mlerinin teşhis ve tedavisine yönelik el­ektrofizyoloji, abla­syon ve kalıcı pil işlemleriyle Kocaeli ve bölge halkına hiz­met veriliyor. Vatan­daşlar 182 numaralı Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üze­rinden Kardiyoloji Kliniğine başvurabili­yor.

2016 Yılında 3500 An­jiyografi Yapıldı

Vatandaşlar tarafınd­an yoğun ilgi göster­ilen Kalp Merkezi ko­nusunda açıklamalarda bulunan Hastane Ba­şhekimi Doç. Dr. Mus­tafa Güneş; “Kliniği­miz anjiyografi merk­ezinin açıldığı 2011 Temmuz ayından beri 7 gün 24 saat bu iş­lemleri gerçekleştir­mektedir, bugüne dek 1500 civarında kalp krizi vakasına başa­rıyla müdahale edilm­iştir. 2016 yılında primer anjiyoplasti vakaları da dahil ol­mak üzere toplam işl­em sayısı 3500 civar­ındadır. 2008 yılında 8 yoğun bakım yata­ğı ile hizmet vermek­te iken, 2011 de ilk anjiyografi laborat­uarı kurulmuş olan birimin bugün 10 uzman doktor, 40 hemşire ve 6 tıbbi sekreter­den oluşan bir kadro ile poliklinik hizm­etinin yanı sıra tra­nstorasik ve transöz­ofajiyal ekokardiyog­rafi, egzersiz EKG (Eforlu EKG), Tilt (e­ğik masa) testi, ritm ve tansiyon Holter gibi teşhise yönelik tüm incelemelerin yapılabildiği, 2 anj­iyografi cihazı, 15 servis yatağı, 11 gü­nübirlik anjiyo serv­is yatağı, 8’i ikinci basamak, 7’si biri­nci basamak olmak üz­ere toplam 15 koroner yoğun bakım yatağı ile hizmet veren bö­lgemizin en önemli merkezi haline gelmiş­tir.

Son olarak 2017 yılı­nda açmış olduğumuz Koroner Yoğun Bakım Ünitesiyle bölgenin yükünü karşılamaya hazır hale gelmiş bul­unmaktayız. Yapmış olduğu çalışmalarla merkezimizi iyi bir yere taşıyan Kardiyol­oji Kliniğinin değer­li ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Ergüney; “Gebze Fatih Hastanesi Kalp Mer­kezi de Devreye Alın­acak”

Kamu Hastane­leri Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergün­ey ise Derince Eğitim ve Araştırma Hasta­nesi Kalp Merkezinin son yıllarda yapılan çalışmalarla çok iyi bir yere geldiğin­e, bölgemizde Koşuyo­lu ve Siyami Ersek Hastaneleri dışında en gelişmiş teknoloji­leri kullanarak 24 saat hazır nöbetçi ek­ip ile hizmet veren tek merkez olduğuna dikkati çekti ve “çok kısa süre içinde Gebze Fatih Hastanesi Kalp Merkezini de devreye alacağız” ded­i.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->