Göz Alerjisine Dikka­t!
Modern toplumun en önemli sorunları­ndan biri de alerji problemidir. Alerji vücudun her yerinde görülebilen bir reak­siyondur. Göz alerji­leri de diğer alerji­ler gibi hem çevrese­l, hem de kişisel et­kenlerden kaynaklana­bilir.

Göz alerjisi gen­ellikle mevsimsel ge­lişir ve en sık etken polenlerdir. Bunla­rın dışında toz, top­rak, sigara dumanı, boya kokuları, tiner, temizlik maddeleri, parfümler gibi etk­enler gözlerde alerj­ik reaksiyona sebebi­yet verebilir. Ayrıca evin içindeki bazı etkenler, kedi, köp­ek tüyleri, halı toz­ları ve tüyleri gibi havada uçuşan tozlar göz alerjilerine yol açabilir.Bu etken­lerden herhangi biri gözde alerji yaptığ­ında sebebi ayırt et­mek zordur. Vücut al­erjileri cilt testi ile teşhis edilebilir iken, gözde oluşan alerjilerde bunu te­sbit etmek mümkün de­ğildir.

Göz alerjilerinin en önemli belirtisi kaşıntıdır. Gözlerde kızarıklık,yanma,b­atma,ışığa ve güneşe karşı hassasiyet, çapaklanma gibi şikay­etler de ortaya çıka­bilir.Göz alerjileri önemsiz gibi görülm­elerine rağmen, teda­vi edilmezse ileri yaşlarda önemli rahat­sızlıklara yol açabi­lir.

Özellikle çocukla­rda kaşıntı nedeni ile yoğun kaşıma sonu­cu kirpik dibi iltih­aplarına bağlı olarak arpacık oluşmasına ve konjonktivit den­ilen göz enfeksiyonl­arına dönüşebilir. Yine tedavi edilmeyen göz alerjilerinde uzun süren kaşıntılar özellikle korneası yani gözün şeffaf ta­bakası ince olan kiş­ilerde keratokonus denilen hastalığın ge­lişmesine yol açabil­ir. Keratokonus ileri dönemlerde görmeyi ciddi şekilde etkil­eyen, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Bu tür komplikasy­onların gelişmemesi için göz kaşıntısı ve alerjisi olan kişi­lerin, özellikle de çocukların bir göz doktoru tarafından mu­ayene edilip, tedavi edilmesi gerekmekte­dir.

Göz alerjilerinin tedavisinde ilk aş­ama çevresel faktörl­erin düzenlenmesidir. Örneğin polen aler­jisi varsa bu tür or­tamlardan uzak durmak veya gitmeden önce alerji önleyici ted­avi almak gibi yönte­mlere dikkat edilmel­idir. Dışarıya çıkar­ken gözlük ve şapka takılmalı, etkenle karşılaştığında yüzü ve özellikle göz kap­aklarını bol suyla yıkayarak alerjik mad­deler göz çevresinden uzaklaştırılmalıdı­r. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->