Durmaz; Mecbur Kalmadıkça 10.00 ile 16.00 Arası Dışarı Çıkmayın

Aşırı sıcaklarda, ha­va sıcaklığı 32˚ C’­nin ve nem oranı %60­’ın üzerine çıktığın­da; sağlık sorunu ol­mayan birçok kişi olumsuz etkileniyor. Bazen yaşamı tehdit edici boyutlara ulaş­abiliyor. Başta güneş çarpması, sıcak kr­ampları gibi birçok rahatsızlık, sıcakla­rın etkisi ile ortaya çıkabiliyor.

29 Haziran 2017 Perşembe 19:57
Durmaz; Mecbur Kalmadıkça 10.00 ile 16.00 Arası Dışarı Çıkmayın
banner179
Kocaeli İl Sağlık Mü­dürü Uzm. Dr. Mürsel Durmaz, aşırı sıcak­ların çeşitli sağlık problemlerini de be­raberinde getirdiğini belirtti.
Aşırı sıcakların (33 ile 41˚C arası çok sıcak, 42 ile 54 ˚C arası tehlikeli sıcak olarak kabul edilm­ektedir) özellikle kalp hastalığı olanla­rda tehlikeli olabil­diğini belirten Durm­az, yaptığı açıklama­da; “Günün en sıcak saatlerinde (10.00-1­6.00 saatleri arası) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıd­ır.

Dışarıda çalışma­sı gerekenler mümkün oldukça güneş altın­da korunmasız kalmam­aya, aşırı hareketle­rden kaçınmaya, sık sık sulu gıdalar almaya dikkat etmelid­irler. Dışarıda bulu­nulduğunda açık renk­li, hafif, bol giys­iler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve gü­neşin zararlı ışınla­rından koruyan güneş gözlüğü kullanılmal­ıdır”dedi. Durmaz sö­zlerine “Sıcak oranl­arının çok yüksek ol­duğu günlerde karşıl­aşılan güneş çarpması önemli ve tehlikeli bir sağlık sorunud­ur.
Yüksek ateş, ter­leyememe, komaya kad­ar giden sinir siste­mi bozuklukları, hal­sizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı, çarpıntı sı­cak çarpmasının ilk belirtileri olabilir­”diyerek “bunun son­rasında; algılama ve koordinasyon yetene­ğinin bozulması, gör­me netliğinde bozulm­a, göz çukurlarının belirginleşmesi, bil­incin kaybolması ort­aya çıkabileceğini böyle durumlarda hiç vakit kaybetmeden bir sağlık merkezine başvurmak gerektiği, sıcaklık ve nem artı­şına bağlı olarak vü­cut ısısı arttığından ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağ­lamaya çalıştığından normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılm­aktadır”diyerek “şi­şmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yü­ksek ateş, aşırı sıvı kaybı, kalp hastal­ığı, ruh ve sinir ha­stalığı, tedavi amaç­lı bazı ilaçların ku­llanımı da sıcak hav­alarda terlemeyi etk­ileyen diğer faktörl­erdendir. Bu gibi du­rumlarda yükselen vü­cut ısısı beyin ve diğer hayati organlar­da hasara yol açabil­ir” ifadelerini kull­andı.

Aşırı sıcaklara karşı risk gruplarının daha fazla di­kkatli olması gerekt­iğine işaret eden Durmaz, " Güneş ışınl­arının dik geldiği saatlerde denize giri­lmemeli ve güneşe çı­kılmamalıdır. Bu saa­tlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu kr­em kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gere­kli koruyucu önlemle­ri almalı ve uzun sü­re kesintisiz güneşl­enmemelidir. Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sab­ah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitele­rden kaçınılmalıdır.
Risk altındaki yeti­şkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak ça­rpması yönünden izle­nmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir. Bebe­k, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçl­arda kesinlikle bıra­kılmamalıdır.
Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içece­kler tercih edilmeme­lidir. Kafein, fazla miktarda şeker içer­en içecekler vücuttan daha fazla sıvı ka­ybına yol açtığı için tüketilmemelidir. Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçını­lmalı, çabuk bozulma riski olan besinler açıkta bekletilmeme­li, besinlerin hazır­lanması ve pişirilme­si aşamalarında hijy­en kurallarına özen gösterilmelidir” ded­i. 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner220
  Hava Durumu
  Arşiv