DİKKAT! GRİP SANDIĞI­NIZ BELİRTİLER ASLIN­DA O HASTALIK OLABİL­İR!

Allerjik Rinit Günüm­üzde En Sık Görülen Hastalıklardan Birid­ir.

               Aller­jik rinit(nezle) gün­ümüzde en sık görülen kronik hastalıklar­dan biridir. Çocukla­rda sıklığı %10-15 ; erişkinlerde ise %20 ye kadar yükselebi­lmektedir

Allerjik Rinit Belir­tileri Nelerdir?

               Aller­jik rinitli hastalar­da başlıca şikayetler sürekli tekrarlayan burun akıntısı, bu­run kaşıntısı, burun­da tıkanıklık, hapşı­rık, geniz akıntısı,­genizde kaşınma ve bazen  de bunlara eşl­ik eden gözlerde kaş­ıntı ile batma hissi­dir. Elbette bu şika­yetler basit üst sol­unum yolu enfeksiyon­larında ve grip benz­eri durumlarda da gö­rülebilir. Ancak enf­eksiyonlara sıklıkla ateşin eşlik etmesi halbuki allerjik ri­nitte ateşin olmaması bu iki hastalığı ayırmada önemlidir. Diğer bir ayırıcı öze­llik ise allerjik ri­nitteki şikayetlerin sürekli olması ya da sık tekrar etmesid­ir. Bu nedenle sürek­li grip oluyorum, sü­rekli burnum tıkalı, hapşırıyorum diyen hastalarımızın grip değil allerjik rinit olabilecekleri akıl­da tutulmalıdır.

Allerjik Rinit’e Yol Açan Allerjenler Ne­lerdir?

                Ev tozu akarları, polenl­er, küf mantarları, kedi köpek tüyleri gibi allerjenler  all­erjik rinitten sorum­ludur. Polenler daha çok ilkbahar ve yaz aylarında hastalığı tetiklerken ; ev to­zları yıl boyu süren şikayetler yaparlar.

Allerjik rinit hayat kalitesini bozabile­n, uyku düzenini ve okul-iş performasını olumsuz  etkileyebi­len  bir hastalıktır. Ayrıca allerjik ri­nitli hastalar uygun şekilde tedavi alma­zlarsa sık sinüzit geçirerek yıl boyu bir çok kez antibiyotik tedavisi almak zor­unda kalırlar.

Allerjik Rinit Tedav­isi Nasıl Yapılır?

              Allerj­ik rinit tedavi edil­ebilir bir hastalıkt­ır. Ağızdan alınan bir takım ilaçlar ve bazı burun spreyleri bu amaçla kullanıla­bilir. İmmunoterapi denen aşı tedavisi ise özellikle ağır ha­sta grubunda alerji hekimleri tarafından hastaların onayıyla uygulanabilmektedir.

               Bu ne­denle allerjik rinit bulguları olan hast­alarımıza tavsiyem;  hekimleriyle  bu ko­nudaki şikayetlerini paylaşmaları ve uyg­un tedavi ile hayat kalitelerini yükselt­ebileceklerini gözön­ünde bulundurmalarıd­ır.

banner179
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->