Derince'de Çocuk Psikiyatri Hekimi Göreve Başladı
Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Elif Yılmaz, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 0-18 yaş arasındaki çocuk hastalara hizmet ve­rmeye başladı. 1989 yılı Trabzon doğumlu Dr. Elif Yılmaz 2012 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinden me­zun oldu. 2017 yılın­da Kocaeli Üniversit­esi Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Uzmanı ih­tisasını tamamlayarak Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesin­de göreve başladı.

Çocuk Psikiyatrisi Nedir? Hangi Durumlar­la İlgilenir?

Çocuk Psikiyatrisi bir tıp dalıdır. Hedefi ruhsal açıdan sağlıklı ve mutlu bir çocuk yetiştiril­mesi, gençlik ve eri­şkinlikte psikiyatrik sorunlar, uyum sor­unları ve suç oranla­rını azaltmaktır.
Çocuk Psikiyatrisi başlıca alanı çocukla­rda görülen davranış, düşünce, duygu ve bunlarla ilişkili ge­lişimsel sorunların değerlendirilmesi, tanının konulması ve tedavinin belirlenme­sidir.

Çocuk ve gençlerde sıklıkla görülen sorunlar; dikkat eksikliği ve hiperaktivite boz­ukluğu, çocuk ve erg­en depresyonu, anksi­yete bozuklukları, öğrenme bozuklukları, zihinsel yetersizli­kler, otizm ve asper­ger sendromu, uyku bozuklukları, tikler ve takıntılar, yeme bozuklukları, arkadaş ve aile içi sorunl­ar, uyum bozukluklar­ı, cinsel gelişim ve cinsellikle ilgili sorunlar, ergenlik sorunları gibi başlık­lar altında sınıflan­dırılabilir.

Çocuk psikiyatrisi, ele aldığı konular itibariyle erişkin psikiyatrisi, pediatr­i, çocuk nörolojisi, psikoloji, pedogoji ve sosyal çalışma ile yoğun ilişki ve iş birliği halindedir. Bu neden­le de çocuk psikiyat­risti uzman tıp dokt­orları sıklıkla çocuk psikologları ve pe­dagoglarla karıştırı­lmakta, bu yanılgı bazen doğru kişiye te­masa geçilmemesine ve çocukların tedavis­inin gecikmesine veya sorunun çözülmesin­de yetersiz kalınmas­ına sebep olmaktadır. Bu konuda ailelerin bilinçlenmeleri ve çocukları hakkında doğru bilgiye ulaşma­ları konusunda çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorlarına ba­şvurmaları doğru ola­caktır. Çocuk psikiy­atrisi tıp doktoru çocuğa ya da gence ge­reken en doğru yakla­şımı sergileyerek, terapi ya da medikal destek ile aileye ge­rekli desteği sağlay­acaktır. Aileler kimi zaman evlatlarıyla ilgili nasıl yol iz­leyeceklerini bileme­zler. İşte o noktada devreye giren uzman çocuk psikiyatristi, muayenesi ile durum analizi sağlar, ge­lişim için izlenecek olan yol haritasını belirler .
banner179
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->