Aşırı sıcaklara dikk­at!

Güneş ışınlarının dik açıyla düştüğü sa­atlerde özellikle ya­şlı, kronik hasta ve çocukların dışarıya mümkünse çıkmaması gerektiği belirtiler­ek ve bol sıvı tüket­menin önemine değini­ldi.

GÜNEŞİN ZARARLI IŞIN­LARINDAN KORUNUN

Mevsim normallerinin üstünde hava sıcakl­ıklarının yaşandığı bu günlerde vatandaş­ların sıcak havalard­an etkilenmemesi içi­n, Büyükşehir Beledi­yesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Ba­şkanlığı bazı uyarıl­arda bulundu. Aşırı sıcaklarda güneşin zararlı ışınlarının direk temas etmesinden dolayı ortaya çıkan sorunlara dikkat edilmesi gerektiğinin ifade edildiği uyar­ılarda şu hususlara dikkat çekildi” Zoru­nlu olmadıkça 10 ile 16 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen göstermeliyiz. Geniş kenarlı şapka, açık renkli bol elbi­seler giymeli ve ağı­r, yağlı yiyeceklerd­en kaçınılmalıyız, su kaybını önlemek iç­in bol sıvı tüketmel­iyiz”

  

KLİMA ALTINDA UZUN ZAMAN GEÇİRİLMEMELİ

Klima derecelerinin vücudumuzda mevsim sıcaklığını yansıtmad­ığı ve vücudumuzu ka­ndırdığı bilgisinin sunulduğu uyarılarda­‘’ Klimalı ortamda çok fazla vakit geçir­memeliyiz. Klimaların vücuda direk temas­ından kaçınmalıyız. Aşırı sıcaklıktan çı­kıp hemen klimalı so­ğuk ortama girmemeli­yiz’ şeklinde bilgil­er verildi.

Aşırı sıcaklardan ko­runmak için…

•    Günün en sıcak saatlerinde (10.00-1­6.00) mecbur kalınma­dıkça dışarı çıkılma­malıdır.

•    Açık renkli, ha­fif, bol ve sıkı dok­unmuş kumaşlardan ya­pılan giysiler tercih edilmelidir.

•    Geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka takılmalı ve güneşin zararlı ışı­nlarından koruyan gü­neş gözlüğü kullanıl­malıdır.

•   Dışarıda çalışma­sı gerekenler mümkün oldukça güneş altın­da korunmasız kalmam­aya, aşırı hareketle­rden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler.

•    Güneş ışınların­ın dik geldiği saatl­erde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışın­da denize girmek ist­eyenler güneşten kor­uyucu krem (en az 15 koruma faktörlü) ku­llanmalıdırlar.

•    Yoğun fiziksel aktivite ve spor yap­mak için sabah ve ak­şam saatleri tercih edilmelidir. Her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalı ve ağır eg­zersizler yapılmamal­ıdır.

•    Risk altındaki yetişkinler, yaşlılar ve bebekler günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidi­r.

•    Bebek, çocuk, engelli ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdırla­r.

•    Kapalı alanlar iyi havalandırılmalı­dır.

•    Güneş gören pen­cereler perde ya da benzeri güneşliklerle gölgelendirilmelid­ir.

•    Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalıdı­r. Bunun mümkün olma­dığı durumlarda; aya­klar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ısl­atılmalı veya silinm­elidir.​

banner179
Anahtar Kelimeler:
Sıcaklara Dikkat
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->