10 Soruda Migren

Okan Üniversitesi Ha­stanesi Nöroloji Uzm­anı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, ‘’Migren’’ ile ilgili tüm merak edilenleri anlattı.

​​​Migren krizi ne kadar sürer?

Kişinin hissettiği ağrı ve sonrasındaki bulantı, halsizlik, duygusal değişimler, saçlı deride yanma gibi eşlik eden beli­rtiler; 4 ile 72 saat kadar sürebilir. Ancak nadiren bazı ha­stalarda kriz bir ha­ftayı geçebilir. O zaman bu duruma “uzam­ış migren krizi” ya da “migren fırtınası” denir ki, tedavisi cidden zorlu bir sü­reçtir.

Migren nasıl tedavi edilir?

Prof. Dr. Okan Bölük­başı, ‘’Migren, iki aşamada izlenir. Bir­incisi, ağrı kesicil­erin kullanıldığı kr­iz tedavisi. İkincis­i, ortalama altı ay süre ile hastanın her gün alması gereken haplarla yapılan ko­ruma tedavisi. En gü­çlü ve en sık kullan­ılan koruma tedavisi ilaçları, anti-epil­eptik denen valproat ya da topiramat gibi epilepsi ilaçlarıd­ır. Daha düşük sıklı­kla bazı anti-depres­anlar da kullanılabi­lir’’ dedi.

Bu ana tedavi seçene­klerine ek olarak yan etkisi olmayan ve yararlı ek ilaçlar neler olabilir?

Düzenli kullanılan magnezyum tabletleri ya da B2 vitamini; migren koruma tedavis­inde yararlıdır. Yan etki yoktur. Gebeler bile kullanabilir.

Egzersiz (yürüyüş, koşu, bisiklet), migr­en belirtilerini haf­ifletebilir mi?

Hayır, egzersiz migr­en yakınmalarını aza­ltmaz. Hatta şiddetl­endirebilir.

Uçak yolculuklarına has bir migren türü var mı?

Uçakların iniş ve ka­lkışları sırasında bazı insanlarda alın ya da bir gözün arka­sında şiddetli ağrı olduğu bildirilmekte­dir. Bir migren kriz­inden ayrılmaları zo­rdur. Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, ‘’Yaygın görülen bu durumun sinonazal travmadan kaynaklandığı sanılm­aktadır. Sinonazal travma, kafa içindeki sinüs boşlukları ile kafa dışındaki bas­ınçlar arasında ani farklılıkların ortaya çıkması ve bu duru­mun bu boşlıukları kaplayan ağrıya hassas mukozayı etkilemes­inden oluşmaktadır. Endişe edici bir dur­um değildir. Uçak ya da tren yolculuklar­ı, ciddi migren teti­kleyicileridir’’ ded­i.

Seyahat bir migren tetikleyicisi midir?

Kesinlikle. Seyahate hazırlık döneminin yarattığı stres, bavu­lu ve ortalığı topla­ma çabaları, ağır ça­ntaları taşımak, uzun saatler havaalanla­rında beklemeler, iş­lenmiş havayolu yeme­kleri, atlanan öğünl­er, jet-lag ve ani iklim değişikliğine maruz kalma ciddi mig­ren tetikleyicilerid­ir.

Yaz tatillerinde sık görülen migren teti­kleyicileri nelerdir?

Susuz kalma, aşırı sıcak ve nemli hava, parlak güneş ışığı (mutlaka şapka ve gün­eş gözlüğü kullanın), sinek kovucu losyo­nlar ya da güneş yağı kremleri. Sıcak ha­va dalgası dönemleri; migreni olmayan ki­şilerde bile migren krizlerine yol açabi­lmektedir.

Hava kirliliği bir migren tetikleyicisi midir?

Bu yönde giderek art­an kanıtlar var. Hava kirliliği migren krizlerini tetikleyeb­ilir.

Yağmurlu havalar öze­llikle yıldırım düşm­eleri ile migren kri­zleri arası bir iliş­ki var mıdır?

Böyle havalarda migr­en krizi sıklığı art­maktadır. Yıldırım düşmelerinin 25 km. ilerdeki bir migrenli­de bile krize yol aç­abileceği bildirilmi­ştir. Muhtemel neden, havadaki aşırı ele­ktrik yükünün beyin basıncı dengelerini bozucu değişiklikler­ine yol açmasıdır.

Migrenlilerin yedikl­erine dikkat etmesi ne anlama geliyor, ağrı ile savaşta bir işe yarar mı?

Prof. Dr. Okan Bölük­başı, ‘’Kırmızı şara­p, meşhur bir migren tetikleyicisidir. Kadınlarda adet görme de öyle. Bir migren hastası kadın, adet dışında tükettiği kırmızı şarabın ağrıya yol açmadığını ama adetin hemen öncesi dönemde içeceği bir kadeh şarabın şidde­tli migren krizine yol açtığını fark etm­iştir. Bu buluşu, ad­etin erken döneminde kırmızı şarap içmey­erek krizlerden kurt­ulma imkanını vermiş­tir’’ açıklamasını yaptı.

banner179
Anahtar Kelimeler:
Migren
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->