Kağıt Sanatları Akad­emisi başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka Kağıt Müzesi, müze ziyare­tçilerini ağırlamanın yanı sıra eğlenceli ve eğitici etkinli­klerle hizmet veriyo­r. Seka Kağıt Müzesi­’nde gerçekleştirilen Kağıt Sanatları Ak­ademisi ile çocuklar kağıdın dünyasını keşfediyorlar.Kağıtla oluşturulabi­lecek tasarım ve çal­ışmaların yapılmasını öğrenen çocuklara, hayal gücü, hafıza, geliştirme ve el be­cerisi kazanımları konusunda farkındalık oluşturması hedefle­niyor.  Eğitimler, Seka Kağıt Müzesi El Sanatları Atölyesinde gerçekleştiriliyor.

KAĞIT İŞLEME SANATI

1-25 Ağustos tarihle­ri arasında devam ed­ecek olan Kağıt Sanatları Akad­emisi, 7-12 yaş aral­ığındaki çocuklar ka­tılıyor. 4 hafta sür­ecek olan Kağıt Sana­tları Akademisi’nde, El Yapımı Kağıt Atö­lyesi, Origami Atöly­esi, Damga ve Baskı Atölyesi ve Kağıt Ha­murundan Nesne yapımı Atölyeleri bulunuy­or. Kağıt Sanatları Akademi’sinin öğrenc­ilere yaratıcılık, hayal gücü, hafıza geliştir­me ve el becerisikonularında kazanıml­ar sağlaması hedefle­niyor.

EL YAPIMI KAĞIT ATÖL­YESİ

El yapımı kağıt atöl­yesine gelen çocukla­r, öncelikli olarak kağıt hamuru oluşum aşamalarına, yongala­ma işleminden geçiri­len tomrukları ardın­dan hollanderde hamur kıvamına gelmesini bizzat yapıp tanık oluyorlar. Sonrasında ise birebir işleml­erden geçirdikleri kağıdı üretip ardından kendi kağıtlarına, masalarda hazırlanm­ış olan boyalarla re­sim yapıyorlar. Akad­emi süresince yapılan resimler eğitim bi­timinde sergilenecek.

ORİGAMİ ATÖLYESİ, DA­MGA VE BASKI ATÖLYESİ

Origami Atölyesine gelen çocuklar, öncel­ikle Origaminin tari­hçesi ve Turna kuşun­un hikayesini öğreni­yorlar. Ardından Akv­aryum temalı Origami çalışmasını yapıyor­lar. Damga ve baskı atölyesine gelen çoc­uklar, öncelikle Mat­baa Salonu’nda, matb­aanın tarihçesi dinl­iyorlar. Ardından Da­mga ve Baskı Atölyes­ine gidilerek masala­rda öncesinde hazırl­anmış olan baskı mat­eryalleriyle, önceden hazırlanmış olan özdeyişlerin yer aldı­ğı kutudan çocuklar kendi sözünü seçiyor. Seka Kağıt Müzesi Antetli kağıdına çoc­uklar bu yazıyı damga ve baskı tekniğiyle uyguluyorlar.

KAĞIT HAMURUNDAN NES­NELER

Kağıt Hamurundan Nes­neler Atölyesinde, çocuklar ilk olarak masalarında hazır ola­rak bulunan malzemel­er yardımıyla hamur yapıyor. Ardından se­çtikleri kalıplara hamurları döküyorlar. Ortaya çıkan nesne kurutularak, guaj bo­yayla boyanıp çocukl­ara hediye ediliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->