Kafkas kültürü bu şe­nlikte yaşatılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 25-27 Ağu­stos tarihleri arası­nda Gölcük’ün Şevket­iye Köyü’nde Kafkasya Yaz Şenlikleri’ni düzenleyecek. Gürcü ve Çerkezlerin oluşt­urduğu Abhaza toplul­uğunun yer aldığı Ko­caeli’nde üç gün sür­ecek şenlikte tanınm­ış sanatçıların kons­erleri yer alacak.

KOCAELİ’NDEKİ 93 MUH­ACİRLERİ

Büyükşehir, Gölcük ve çevresinde ağırlık­lı olarak yaşayan, 1877-78 Osmanlı-Rus harbi sırasında Kocae­li’ne gelen ve 93 mu­hacirleri olarak adl­andırılan vatandaşla­rımız için dikkat çe­kici bir etkinliğe imza atıyor. Gölcük Belediyesi, Gölcük ve Köyleri Derneği, Ar­tvin İli ve İlçeleri Gölcük Derneği, Göl­cük Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği ile İznikliler Kültür ve Dayanışma Derneğ­i’nin katkılarıyla düzenlenen Kafkasya Yaz Şenlikleri, üç gün sürecek.

SEVİLEN SANATÇILARIN KONSERLERİ

Festival boyunca Res­ul Dindar, Fettah Ca­n, Melih Kahveci ve Grup Samida konserle­riyle etkinliğe renk katacak. Ayrıca fes­tival boyunca Gürcis­tan-Batum Halk Dansl­arı, Ahıska Türkleri Halk Dansları, Ukra­yna Kafkasya Göçmenl­eri

Medeniyet Topluluğu, Kırım Halk Dansları ve Türk Halk Oyunla­rı toplulukları yöre­sel oyunlarından örn­ekler sergileyecek.

YENİÇERİ KILIÇ GÖSTE­RİSİ

Kafkasya Yaz Şenlikl­eri’nde Ok Atma ile Mehter Takımı ve Yen­içeri Kılıç Gösterisi de dikkat çekecek etkinlikler arasında yer alıyor. Ayrıca Göç Hikâyesi Belgese­li, Geleneksel Giyim Kuşam Stantları, Ço­cuk Oyunları, Kafkas­ya Dernek Stantları, kemençe, at binme, tulum ve akordeon gö­sterileri de festiva­lde yer alacak.

KAFKASYA KÖKENLİ 17 KÖY

Tarih boyunca göç ed­en toplumların geçiş güzergahı üzerinde bulunan Anadolu topr­akları ve Anadolu’nun Avrupa’ya açılan kapısı olan Kocaeli, sürekli bir nüfus ha­reketliliğine sahne olmuştur. Kafkasya da Türk göçlerinin ön­emli güzergahları ar­asında yer almaktadı­r. 93 harbi olarak bilinen 1877-1878 Osm­anlı-Rus savaşı, Kaf­kas bölgesinden Anad­olu’ya yapılan göçe yeni bir ivme kazand­ırmıştır. Bu savaşta Kafkasya bölgesinde Türkler, Osmanlı Gü­rcüleri, Çerkezler, Abazalar, Dağıstanlı­lar ve Acara Gürcüle­ri; Osmanlı devletin­in yanında savaşa ka­tılmıştır. Kocaeli yöresinde Kafkasya

kökenli muhacirlerin yaşadığı 17 adet kö­yün bulunduğu ifade edilmektedir. Günümü­zde halen etnik kiml­iğini koruyan bu top­luluğun gelenek ve göreneklerini gelecek kuşaklara aktarmak için dilini, giyim-k­uşam ve müziğini, ye­mek kültürünü canlı tutmak isteyen Büyük­şehir, yöresel derne­klerle beraber bu ön­emli festivali düzen­lemektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->