'YENİ NESİLLER GEÇMİŞİYLE TANIŞIYOR' PROJESİ BAŞLIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yıl boyunca farklı etkinliklerle devam edeceği 'Yeni Nesiller Geçmişiyle Tanışıyor' projesi, Gazi Akça Koca tanıtım programıyla başlıyor.

'YENİ NESİLLER GEÇMİŞİYLE TANIŞIYOR' PROJESİ BAŞLIYOR
Kocaeli’ye adını veren Akça Koca’yı gençlerin tanıması ve gelecek nesillere de aktarması için hazırlanan projenin ilk ayağı "Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu" olacak. 2-4 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan sempozyumda ilk olarak sunulacak bildiriler, alanında önemli araştırmacıların Kocaeli ve çevresi hakkında yapacakları çalışmalar ve sunacakları tebliğler, önemli bir birikimin sağlanmasına ve gelişimin önündeki engellerin aşılmasına, yeni projelerin gündeme getirilmesine katkı sağlayacak. Sempozyumun ikinci ana konusu ise Kocaeli'ye adını veren ve bölgenin fatihi olan Gazi Akça Koca olacak. Bu uluslararası sempozyumla Kocaeli'nin daha iyi tanınmasının sağlanacağı bekleniyor. Sempozyum kapsamında şu ana kadar tüm üniversitelerdeki, başta tarih bölümlerinin öğretim üyeleri olmak üzere, binin üzerinde akademisyene ulaşıldı. Sempozyumda gerek akademik gerekse uzmanlık olarak Türkiye’nin en iyi 100’ü geçkin ismi tebliğ sunacağını belirtti. Sempozyum sonucunda ortaya çıkacak tebliğlerden, "Akça Koca ve Koca İli" adıyla kentle ile ilgili kalıcı bir eser yayımlanacak. Sempozyum geniş içeriği ve katılımcı portföyüyle adeta bilim şölenine dönüşecek.
Hayata geçirilmesi planlanan "Gazi Akça Koca Anı Evi ve Kent Belleği Müzesi" farklı bir konsepte sahip olacak. Akça Koca’dan başlamak üzere kentin belleğinin bu müzede sergileneceği belirtildi. Foto bloklar ve vitrinlerle kent belleği anlatılacak, Akça Koca’nın bal mumu heykeli yapılacak. Seka alanı içerisinde yer alan eski evlerden biri, bu anlamda restore edildi. Yine sempozyumun yapılacağı tarihlerde bu müzenin de açılışının yapılacağı öğrenildi.
Öte yandan, Kandıra sınırları içerisinde yer alan ve deforme olmuş Akça Koca Anıtı ise iyi bir restorasyon, çevre düzenlemesi ile insanlar için çekici bir mekana dönüştürüleceği belirtildi. Bununla ilgili proje uygulaması da başlatıldı. Bu mekan hem öğrenciler tarafından hem de "Gez Gör Kocaeli" kapsamında Kocaeli'ni gezen vatandaşlar tarafından ziyaret edilecek. Öte yandan, sempozyumla ilgili bilgilere 'www.akcakocailisempozyumu.com' internet adresinde de ulaşılabilecek.
GAZİ AKÇA KOCA KİMDİR?
Osman Gazi'nin silah arkadaşlarından olan Akça Koca'nın, babası Abdülmelik bin Abdülfettah'dır. Ailesi muhtemelen Anadolu Selçukluları döneminde uç bölgelere yerleştirilmiş bir Türkmen boyuna mensuptur. Akça Koca'nın da Aşiret beyi olduğu ve Ertuğrul Gazi'ye bağlı bulunduğu sanılmaktadır. Osman Gazi tarafından, Orhan Gazi'nin emrinde Konuralp, Abdurrahman Gazi ve Köse Mihal gibi meşhur beylerle Sakarya ve İzmit yöresine akınlar yapmakla görevlendirildi. Bu bölgedeki bazı kaleleri ele geçiren Akça Koca, Sapanca gölünün batı tarafındaki bir hisarı kendine karargah yapmış ve İzmit yöresine akınlar düzenlemiştir. 1326 yılında Kandıra ve civarını zaptetti. Ayrıca Konuralp ve Abdurrahman Gazi ile birlikte Kartal civarındaki Aydos'u, ardından da Samandıra hisarını fethetti. Samandıra bölgesi kendisine mülk olarak verildi. Birkaç yıl daha İzmit-Üsküdar arasındaki yerlere akınlarda bulunan Akça Koca, İzmit'in fethinden önce, 1328 yılında Kandıra yakınlarındaki bir tepede öldü ve buraya gömüldü. Ölümünden sonra, adamları Karamürsel'in etrafında toplandı. Uç beyliği yaptığı bölge ise önemi dolayısıyla Şehzade Murad'a (Sultan Murad Hüdavendigar) verildi. Fetihlerde bulunduğu İzmit ve çevresine, sonradan Koca-ili denildi. Ayrıca bugün Bolu iline bağlı Akça Koca ilçesi de onun adını taşır. Hacı İlyas adında bir oğlu vardır. Torunu Fazlullah da önce kadı, sonra vezir olarak Osmanlı Devleti'nde önemli görevlerde bulundu.


banner179
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.