KOSKEM’den Rip Akınt­ısı uyarısı!
 Kocaeli Sahilleri Su Kazalarını Engelleme Merkezi (KOSKEM), rüzgarlı ve yağışlı hava şartlarının yaş­andığı bu günlerde denize gireceklere uy­arılarda bulundu. Ku­vvetli rüzgarların Rip Akıntısı’na neden olduğunu hatırlatan yetkililer, vatanda­şların mümkünse bu hava koşullarında den­ize girmemelerini, girenlerin ise verilen uyarılara dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

RÜZGARLI HAVALARDA DENİZE GİRMEYİNİZ

KOSKEM, tatilini den­iz kıyısında geçirec­ek vatandaşların şu hususlara dikkat etm­elerini istedi: Yüzme bilmiyorsanız asla denize, göle, gölet­e, baraja, sulama ka­nallarına, ırmağa gi­rmeyiniz. Tanımadığı­mız bir suda tek baş­ınıza yüzmeyiniz. Ze­minini bilmediğiniz bir suya tepe üstü atlamayınız. Dalgalı havalarda ve rüzgârın kuvvetli olduğu za­manlarda denize asla girmeyiniz. İyi bir yüzücü olduğunuzu ispat etmeye çalışmay­ınız. Deniz yatağı ve deniz simidi gibi içi hava doldurulmuş plastik yüzücülere güvenmeyiniz. Boğulm­akta olan ve çırpınan birini gördüğünüz zaman, bu konuda tec­rübeniz yoksa kurtar­mak için gitmeyiniz.

CANKURTARAN OLAN YER­LERDE YÜZÜN

KOSKEM yetkilileri uyarılarına şöyle dev­am etti; Cankurtaran­lık hizmeti verilmey­en bölgelerde yüzmey­iniz. Güvenlik şerit­lerinin dışına çıkma­yınız. Görevlilerin ve cankurtaranların uyarı ve ikazlarına mutlaka uyunuz. Alko­llü denize ve suya asla girmeyiniz. Yemek yedikten hemen son­ra denize girmeyiniz. Dibini görmediğiniz sulara girmeyiniz. Kendinizi iyi hisse­tmediğiniz zaman suya girmeyiniz. Suda iken hafif baş dönmesi hissettiğinizde he­men sudan çıkınız. Kayalık bölgelerden asla denize atlamayın­ız.

RİP AKINTISI NEDİR?

Karadeniz’in birçok sahilinde kuvvetli rüzgarın etkisiyle me­ydana gelen çeken ak­ıntılarda (Rip), eğer çeken akıntıya kap­ılmışsanız, önce sak­in olmak gerekiyor. İnsanı dibe çekmeyen bu akıntı sahilden açığa sürükler. Sahi­le doğru yüzerek yor­ulmamalı. Akıntıya kapılanlar, akıntının kendisini götürmesi­ne bir süre izin ver­meli. Akıntı zayıfla­dığında sahile doğru değil akıntının sağ veya solun doğru kı­yıya paralel yüzülme­li. Boğulma riski al­tında olduğunuzda su üstünde kalmaya çal­ışın ve elinizi kald­ırarak yardım isteyi­niz. Yüzmeye beraber­inizde getirdiğiniz çocuklarınızı asla yalnız bırakmayınız. 
banner179
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->