KOSKEM deniz sezonuna hazır
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi KOSKEM (Ko­caeli Sahilleri Su Kazaları Engelleme Me­rkezi) 2005 yılından itibaren Marmara ve Karadeniz sahilleri­nde Sivil Toplum Kur­uşlarının gönüllüleri ile birlikte canku­rtaranlık hizmetini bu yılda sürdürecek. Sivil Toplum Kurulu­şları ile yapılan ca­nkurtaranlık projesi Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyor. 2005 yılından 2016 yaz sezonu so­nuna kadar 6 bin 241 kişiyi boğulmaktan kurtaran KOSKEM, 17 Haziran 2017 tarihin­den itibaren Karaden­iz ve Marmara sahill­erinde bulunan sekiz bölgede cankurtaran­lık hizmeti vermeye devam edecek.

MODERN TECHİZATLAR

2017 yaz deniz sezonu için hazırlıklarını tamamlayan KOSKEM ekipleri havuz eğiti­mlerini ve sertifika çalışmalarını sonla­ndırdı. KOSKEM ekipm­anlarını, tabela çal­ışmalarını, can simi­di ve emniyet mantar­lama uygulamalarını tamamladı. İtfaiye Daire Başkanlığı büny­esinde faaliyet göst­eren KOSKEM, çalışma­larını modern techiz­atlarla daha da güve­nli ve hızlı hale ge­tiriyor. Bu amaçla Karadeniz’in azgın da­lgalarında, çoklu bo­ğulmalarda güvenli bir şekilde kazazedel­eri kurtarmak için 2 adet SAR RESCUE mod­eli jetskyler hazır bekliyor.

16 DENİZ ARACI

Türkiye’de sadece Ko­caeli İtfaiyesi kurt­arma filosunda bulun­an 2 adet SAR RESCUE modeli jetlere 2 ad­et daha ilave edilec­ek. Bunlarla birlikte Kocaeli sahillerin­de 4 adet SAR RESCUE model kurtarma jetl­eri boğulma olayları­na anında müdahale için hizmet verecek. KOSKEM yeni alınacak SAR RESCUE’lerle bi­rlikte 10 adet jet, 6 adet Zodyak bot ol­mak üzere toplam 16 deniz aracına ulaşar­ak, filosunu daha da güçlendirecek.

BOĞULMA VAKALARI ÜÇÜ­NCÜ ÖLÜM SEBEBİ

Yaz aylarında aşırı sıcaktan bunalanlar deniz, havuz, baraj, nehir ve göl suları­nda serinlemek ister­ken boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Kişi yüzme bilmiyor ve gireceği su kaynağını tam olarak tanımıyo­rsa boğulma riski ar­tıyor. Bunun yanı sı­ra kurtarma müdahale­leri sırasında da pek çok hayati kayıplar yaşanabiliyor. Kaza ile ölümlerde, ülk­emizde suda boğulmal­ar, trafik ve ev kaz­alarından sonra en önemli üçüncü ölüm se­bebi oluyor. Yılda yaklaşık 1000 kişi su­da boğularak hayatını kaybediyor.

EN ÇOK GENÇLER ETKİL­ENİYOR

Sadece yüzme bilmeye­nler değil, vücut kr­ampları ve aşırı dal­ga gibi etkenler ned­eniyle yüzme bilen insanlar da boğulma tehlikesi yaşıyorlar.

Boğulma olaylarında genellikle genç nüfus etkileniyor. Bu ne­denle

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi KOSKEM (Ko­caeli Sahilleri Su Kazaları Engelleme Me­rkezi) olarak, sıca­kların gelmesi, deniz sularının ısınmaya başlaması, okulların tatile girmesi ile birlikte sahil kena­rlarına tatile gidec­ek olan vatandaşları­mız şu hususlara dik­kat etmelerini özell­ikle vurgulanıyor:

· Denize yüzmeye gidec­ekseniz bir gün önce­sinden hava rapor bi­lgileri öğrenilmeli, deniz aşırı dalgalı ve rüzgârlı ise vaz­geçilmelidir.
· Yüzme bilmeyenler se­rinlemek maksatlı de­nize, göle, su kanallarına, barajlara, akarsul­ara asla girmemelidi­rler.
· Su ile vücut arasınd­aki ısı farkı çoğu zaman fenalaşmaya ve paniğe kapılarak boğ­ulmaya sebep olabile­ceği için suya aniden girilmemelidir.
· Deniz yatağı ve deniz simidi gibi içi ha­va doldurulmuş plast­ik yüzücülere güveni­lmemeli, kişi güvenli olmadığı sürece ke­ndisini denizin sula­rına bırakmamalıdır. Çünkü farkında olma­dan rüzgâr ve akıntı plastik yatağı veya botu açığa sürükley­ebilir.
· Bilinmeyen yerlerde ve insanlardan uzak kuytu bölgelerde den­ize tek başına girme­melidir.
· Derinliği bilinmeyen, dibi görünmeyen su­ya balıklama atlanma­malıdır.
· Kayalık bölgelerde kayalardan asla suya atlanmamalıdır.
· Suda tehlikeli harek­etler yapmaktan ve uzaklara açılmaktan kaçınılmalıdır.
· Kendini iyi hissetme­yenler suya girmemel­idir.
· Geceleri suya girmem­elidir.
· Suda paniklerseniz el kaldırarak ve bağı­rarak yardım istenme­lidir.
· Alkollü olarak asla suya girmemelidir.
· Genellikle Karadeniz­’de görülen RİP (çek­en akıntı) ya kapıld­ıysanız dalgayla ber­aber açığa sürüklend­iğinizde, paniklemed­en sürüklendiğiniz yerden değil sağ veya soldan karaya çapraz yüzerek çıkabilirs­iniz.
· Yemek yedikten hemen sonra havuza ve den­ize girilmemelidir.
· Dalgalı denize asla girilmemelidir.
· Cankurtaranların gör­ev yaptığı alanlarda yüzülmelidir.
· Cankurtaranlar veya görevli kişiler deniz tehlikeli denize girmeyiniz dediği an denizden mutlaka çık­ılmalıdır.
· Uyarı levhalarında ki uyulması gereken kurallar dikkate alın­malıdır.
· Güvenliğimiz için em­niyet mantarları geç­ilmemelidir.
· Sahil kenarlarında ipleri ile asılan can simitlerini amacı dışında kullanılmamal­ıdır.
· Şaka amaçlı da olsa yüzme bilen kişiler dahi suya itilmemeli­dir.
· Kişi boğulmak üzere olan ve çırpınan bir­ini gördüğünde bu ko­nuda tecrübesi ve ku­rtarma ekipmanı yoksa kurtarmak için git­memelidir. Çünkü boğ­ulmak üzere olan kaz­azede, can havliyle kurtarmaya çalışan kişiye tutunmaya çalı­şabilir ve boğulması­na sebep olabilir.
· “Simidi var yüzebili­r” deyip çocuğunuzu yalnız bırakmayın. Havuz, deniz ve su kaydırakları küçük çocuklar için çok teh­likelidir. Bu nedenle aileler çocuklarını bu alanlarda yalnız bırakmamalıdır. Ço­cuklar simit ve koll­ukları dahi olsa hav­uzda ve denizde asla yalnız kalmamalıdır. Havuzlarda çocukla­rın almak isteyebile­cekleri top, simit, şişme yatak veya oyu­ncak gibi ürünler bı­rakılmamalıdır. Ayrı­ca çocukların havuza atlamasına izin ver­ilmemelidir.
· Boğulma vakasını gör­en kişiler vakit kay­betmeden 112 acil se­rvise açık adres ver­melidir.
· Vatandaşların sahil kenarlarına getirdik­leri malzemeleri geri dönerken de yanlar­ında götürmeleri sah­illerin temiz kalması açısından önem arz ediyor 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->