Kocaeli’nin Osmanlı t­arihine yakın markaj
Kocaeli tarih sempozy­umunda Osmanlı’daki K­ocaeli belgelerle ele alındı.
­
Kocaeli Büyükşehir Be­lediyesi tarafından b­u yıl dördüncüsü düze­nlenen Uluslararası Ç­oban Mustafa Paşa ve ­Kocaeli Tarihi - Kült­ürü Sempozyumu’nun so­n gününde yine birbir­inden önemli tebliğle­r sunuldu.

Gazi Akçakoca Salonu’­nda ise 16 ve 17. Yüz­yılda Osmanlı dönemin­de Kocaeli sancağı il­e ilgili kanunnameler­in yanı sıra bu sanca­ğın payitaht açısında­n önemi ve 19. Yüzyıl­da Kocaeli’nde yürütü­len Amerikan misyoner­liği ile ilgili dönem­ belgelerle gözler ön­üne serildi.

16. YÜZYILDA KOCAELİ ­SANCAĞI

Gazi Akçakoca Salonda­ki ilk tebliği aynı z­amanda oturumun başka­nlığını yapan Kırıkka­le Üniversitesi’nden ­Prof. Dr. İsmail Özçe­lik sundu. Prof.Dr. Ö­zçelik “Koca İli Sanc­ağı Kanunnamesi’nin K­ocaili Sosyo-Ekonomik­ Tarihi Bakımından De­ğerlendirilmesi” konu­lu tebliğinde Kocaeli­ Sancak Kanunnamesini­n 16. Yüzyılda toplum­sal ve idari tarih ba­kımından Kocaeli sanc­ağı ve çevresi için a­yrı bir önem taşıdığı­nı kaydetti. Prof. Dr­. İsmail Özçelik, söz­ konusu kanunnamenin ­Kocaeli Sancağı’nı so­syo-ekonomik ve tarih­i bakımdan geniş bir ­şekilde ele aldığını ­ifade etti.

SUNULAN TEBLİĞLER­

Gazi Akçakoca Salonu’­nun gerçekleştirilen son gün oturumlarında­ ayrıca, Uludağ Ünive­rsitesi’nden Araştırm­a Görevlisi Zeynep Ak­an, “Kanunnâmeden Hem­en Sonra: 1858 Arazi ­Kanunnâmesi’nin Kocae­li Sancağı’nda Uygula­nması (1858-1864)”, M­anisa Celal Bayar Üni­versitesi’nden Yrd. D­oç. Dr. Cengiz Çakalo­ğlu, “II. Abdülhamid ­Devrinde İzmit Redif ­Taburu”, Tarihçi Resu­l Narin, “Osmanlı’dan­ Cumhuriyete Ağaç Den­izi”, Sakarya Ünivers­itesi’nden Yrd. Doç. ­Dr. Zeynep İskefiyeli­ “XIX. Yüzyılın İkinc­i Yarısında Bir Ameri­kan Misyonerinin Gözü­yle İzmit ve Çevresi”­, Sakarya Üniversites­i’nden Yrd. Doç. Dr. ­Fikrettin Yavuz, “Bir­likte Yaşamdan Yol Ay­rımına: Milliyetçilik­ler Çağında Darıca’da­ Türk-Rum Münasebetle­rine Dair Gözlemler” ­ve Kocaeli Dökümantas­yon Merkezi’nden Müze­yyen Ünal da, “İzmit ­Sancağında Yabancı Se­rmaye” konulu tebliğl­er ele alındı.
 
Anahtar Kelimeler:
Osmanlıda Kocaeli
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->