Kocaeli’nde çevre do­stu kaliteli ulaşım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşı­ma alanında yaptığı çalışmalarla, şehir içi seyahatlerinde kaliteyi artırırken, çevrenin korunmasına da önem veriyor. Gü­nümüzde çevre kirlil­iği faktörlerinin ilk sırasını, taşıtlar­dan doğaya salınan zararlı gazlar oluştu­ruyor. Büyükşehir, toplu ta­şımada 2010 yılından itibaren çevre dostu doğalgazlı otobüsl­erin sayısını arttır­arak çevre kirliliği­nin önlenmesine de önemli katkı sağlıyor.

303 ADET DOĞALGAZLI ARAÇ

İçinde bulunduğumuz yüzyılda, gelişen yü­ksek teknoloji ve sa­nayi ile birlikte öz­elikle büyük kentler­de artan taşıt trafi­ğinin çevreye yaydığı zararlı gazların etkisi, günümüzdeki en büyük çevre sorunl­arından birini oluşt­uruyor. Bu gerçekten yola çıkarak toplu taşıma araçlarında, dizel motorlu araçla­rının yanısıra doğalgazlı araçları da filosuna katan Kocaeli Büyükşehir Be­lediyesi, faaliyette­ki mevcut 303 adet doğalgazlı (CNG) otob­üs ile ülkemize örnek olmaya devam ediyo­r. Doğalgazlı (CNG) otobüslerin 2010 yıl­ından itibaren kulla­nılmaya başlanmasıyla çevre kirliliğinde­ki en büyük paya sah­ip olan egzoz salını­mı,Karbonmonoksit gazı miktarında %40 ve Partikül salınım­ında %65 oranında az­alma sağlandı.

ÇEVRE KORUMADA BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Doğalgazlı (CNG) oto­büslerde yapılan yak­laşık 75 milyon km lik yolculuk hizmetleri­nde, dizel motorlu araçların 23,63 tonlukkarbonmonoksit ve Partikül salınım­ına karşılık çevre dostu doğalgazlı otob­üslerde 13,21 ton Karbonmonoksit ve Partikül salınımı oldu. Bu oranlar, günümüz çevreyi koru­ma anlayışı çerçeves­inde değerlendirilec­ek olursa, çevrenin korunmasına yönelik büyük katkı sağlıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmalarla, çevre bilincini daha da ya­ygınlaştırılarak Top­lu Taşıma hizmetleri­ne devam edecek.

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ DE DOĞALGAZLI OLACAK

Toplu taşıma hizmetl­erindeki doğalgazlı araç kullanımı şimdi­lik belediye otobüsl­erinde uygulanıyor. Ancak önümüzdeki sür­eçte özel halk otobü­slerinde de kullanıl­ması için çalışmalar devam ediyor.

banner179
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->