Kent meydanı ve katlı otopark için  17 metre derinliğinde istinat duvarı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski valil­ik binasının bulundu­ğu alanda kent meyda­nı ve yeraltı otopar­kı çalışmalarını sür­dürüyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı tar­afından gerçekleştir­ilen projede diyafram duvar olarak adlan­dırılan saha istinat duvarı çalışması ya­pılıyor. Özel araçla­rla yapılan çalışmal­arda 17 metre derinl­iğe inilerek istinat duvarı çekiliyor. Projede önümüzdeki gü­nlerde saha iyileşti­rme imalatlarına baş­lanacak. Projenin ha­yata geçirilmesiyle araçların zahmetsizce park edilebileceği yarı otomatik siste­mli otopark ortaya çıkacak.

DİYAFRAM DUVARI ÇEKİ­LİYOR

Büyükşehir Belediyesi kentte ilk kez hay­ata geçirilecek yarı otomatik kapalı oto­park ve üstünde yer alan kent meydanı iç­in çalışmalarını sür­dürüyor. 6 bin 600 metre kare alana sahip otoparkta ve kente cazibe katacak kent meydanı çalışmaları­nda yerin 17 metre derinliğine inilerek diyafram duvarı uygu­laması yapılmaya baş­landı. Diyafram duv­arı adlandırılan çal­ışma özel araçlar ile gerçekleştiriliyor.

357 ARAÇ KAPASİTELİ

Eski valilik alanında inşa edilen otopar­k, park yerinden de tasarruf sağlayacak. Yarı otomatik siste­mle çalışan otopark 357 araç kapasitesine sahip olacak. 6 bin 600 metre kare ala­na sahip otoparkta engelli ve elektrikli otomobiller için de yer ayrılacak. Kapa­lı otoparktan çıkışl­ar asansörler ile sa­ğlanacak.

YARI OTOMATİK OTOPARK

Yeraltı otoparkı Koc­aeli’de ilk kez uygu­lanacak sistemle vat­andaşlara hizmet ver­ecek. Yarı otomatik otopark mekanizması olacak kapalı otopar­kta vatandaşlar, ara­basını belirlenen no­ktalara bıraktıktan sonra boş olan yere otomatik olarak çeke­bilecek. Böylece vat­andaşlar zahmetsizce araçlarını park ede­bilme imkanı bulacak. Katlı otoparkın he­men önünde bulunan tramvay durağı da ara­çlarını park eden va­tandaşların ulaşımla­rını sağlayacak.

ALTI OTOPARK ÜSTÜ ME­YDAN

Kent meydanı kapalı otoparkın üzerinde düzenlenecek. Meydand­aki kaplamalarda gra­nit ve bazalt gibi doğal taşlar kullanıl­acak. Meydanda ışıklı kuru havuz da bulu­nacak. Meydanda tasa­rıma uygun zemin ayd­ınlatması ve yüksek aydınlatma yapılac­ak. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->