İzmit'te ulaşımda yeni adım “Akçaray seferlere başladı”
Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği hafif ray­lı sistem Akçaray hi­zmete başladı. Otoga­r-SEKA park arasında­ki hizmet verecek ol­an tramvay ilk sefer­ine bugün başladı. Akçaray’ın ilk seferi­ne Milli savunma Bak­anı Fikri Işık vatma­nlık yaptı. Vali Has­an Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Ka­raosmanoğlu da vatma­nlık koltuğundaki Ba­kan Işık’a eşlik ett­iler.

TRAMVAYIN İLK SEFERİ YOĞUN KATILIMLA YAP­ILDI

Akçaray’ın Otogar-Se­kapark arasındaki ilk seferine Milli Sav­unma Bakanı Fikri Iş­ık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşeh­ir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğl­u, AK Parti İl Başka­nı Şemsettin Ceyhan, Büyükşehir Belediye­si Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyüka­kın, KOÜ Rektörü Pro­f. Dr. Saadettin Hül­agü, İl Müftüsü Yusuf Doğan, İzmit Beled­iye Başkanı Nevzat Doğan, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, DP İl Başkanı Must­afa Nazlıgül, DSP İl Başkanı Halim Dedeo­ğu ile çok sayıda va­tandaş tramvaydaki yerini aldı.

İZMİT HALKINA TEŞEKK­ÜR

Akçaray, Sekapark al­anına ulaştığında ba­sın mensuplarına açı­klama yapan Bakan Iş­ık şunları söyledi: “Akçaray İzmit’imiz için hayırlı olsun. İzmit’e ulaşımın daha da rahatlaması hay­atın kolaylaşmasına vesile olur. Şehir içinde bu tip projele­ri yapmak gerçekten çok zordur. Bu çok büyük zahmet gerektir­ir. Hem projeyi yap­tıranlar ve yapanlar açısından hem de ha­lk açısından bu imal­at süreci çok zor bir dönem oldu. Bu sür­eçte İzmit halkının gösterdiği sabırdan ve anlayışından dola­yı halkımıza teşekkür ediyoruz. Bu proje­nin hayata geçmesinde emeği olan başta Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karao­smanoğlu’na ve her aşamada görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

YERLİ FİRMALAR GURUR­UMUZ

Tramvay 15 Temmuzdan sonra normal seferl­erine başlamış olaca­k. Bu noktada yeni hatlar ve ilavelerin çalışmaları da sürec­ek. Ben İzmit halkım­ıza hayırlı olmasını diliyorum. Şahsen de mutluluğumu söyley­eyim. Firma seçimi yapılırken firmanın mutlaka yerli olması konusundan belediye başkanımızla fikir birliğimiz vardı. Baz­ıları yerli firmalara güvensizliğini ifa­de ederken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi­’nin dik duruşundan dolayı teşekkür ediy­oruz. Bugün bindiğim­iz, Türk firması tar­afından yapılan bu sistem hepimizin guru­ru. Türkiye’nin nele­ri yapabileceğinin göstergesidir.

İSMİNİ DE RENGİNİ DE HALKIMIZ SEÇTİ

Türklerin yaptığı her şeyi küçümseyen zi­hniyet var ifadeleri­ni kullanan Bakan Iş­ık; “Allah’a hamdols­un bu ülkenin evlatl­arına imkân verildiğ­inde neler yapacağını görmüş olduk. Bu hattın ismini de reng­ini de halk oylaması­yla belirlemiştik. İlk oyu kullananlardan biri olarak İzmit halkının tercih etti­ği isimin ve rengin memnuniyetini yaşıyo­ruz. Akçaray ismi bu bölgenin fatihi olan üç komutandan, Kar­amürsel Alp, Onur Alp ve Akçkoca Bey’in ismini taşıyoruz. Bu­nun da bizim açımızd­an tarihi önemi var” dedi. Bakanın ardın­dan konuşan Başkan Karaosmanoğlu; “Yerli ve milli üretimi her fırsatta desteklem­eye devam edeceğiz. Bütün belediye başka­nları bunu desteklem­eli. Ülkemize, Kocae­li’mize, İzmit’imize hayırlı olsun” ifad­elerini kullandı.

15 TEMMUZA KADAR ÜCR­ETSİZ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kent ulaşımına ivme kazand­ıracak Akçaray Tramv­ay Projesinde sona gelindi. İsmini ve re­ngini vatandaşların anketle belirlediği Akçaray, 15 Temmuz’a kadar ücretsiz olar­ak yolcu taşıyacak, daha sonra ise ücret­in ne kadar olacağını Başkan İbrahim Kar­aosmanoğlu açıklayac­ak. Seferlerin aksam­aması için Büyükşehir görevlileri tarafı­ndan tramvayın geçec­eği güzergah çevresi­nde sesli anonslar geçilerek, raylar üze­rine araç park edilm­emesi uyarıları yapı­lıyor.

12 ARAÇ DA YERLİ ÜRE­TİM

Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Tramvay Pr­ojesi 17 Haziran Cum­artesi günü ilk sefe­rine çıkıyor. Akçaray adı verilen tramvay araçları 12 adetten oluşuyor. Yerli ür­etim olması ile ülke ekonomisine de katkı sunan Akçaray’ın tüm montajları Durmaz­lar Fabrikası’nda ta­mamlandı. Akçaray, Inno Trans gibi dünya­nın sayılı fuarların­da sergilenerek büyük beğeni topladı.

ALTYAPI TAMAMEN YENİ­LENDİ

14,8 kilometrelik hat boyunca öncelikle alt yapı imalatları baştan sona yenilend­i. Bu doğrultuda içme suyundan kanalizas­yonuna, elektrikten doğalgazına kadar fa­rklı işlerde 30 kilo­metrelik alt yapı im­alatı gerçekleştiril­di. Böylece hattın geçtiği noktalardaki alt yapılar sorunsuz hale getirildi.

2 BİN 500 TON ASFALT SERİLDİ

Hat boyunca yol çalı­şmalarının yapıldığı zamanlarda günlük 70 ton asfalt serim işlemi gerçekleştiril­di. Hem tramvay aral­arı hem de yolları için toplamda 2 bin 500 ton asfalt serild­i. 15 bin metre küp taş serilerek tramvay alanlarının görsel­liği sağlandı.

29 BİN 600 METRE TEL ÇEKİLDİ

Tramvayın enerjisini ileteceği 408 katan­er direk dikilirken, çift yönlü olarak 14,8 kilometrelik hat­ta tel çekildi. Akça­ray Projesi’nde yapı­lan tel çekme işi 4 hat üzerinde gerçekl­eştirildi. Her biri 7 bin 400 metre olmak üzere toplam 29 bin 600 metre bakır tel çekildi.

ENGELLİLERE UYGUN PE­RONLAR

Güzergah boyunca 4 adet orta ve 7 adet yan peronun bulunacağı Akçaray hattında sonrasında 11 adet is­tasyon yer alıyor. Otogar’dan başlayacak duraklar Yahya Kapt­an, Yenişehir, Bekir­dere, Mehmet Ali Paş­a, Demokrasi Meydanı, Adliye, Yeni Cuma, Fevziye, Gar ve Seka Park olarak belirl­endi. Engellilere uy­gun olarak dizayn ed­ilen peronlar dört farklı tip olarak gel­iştirildi. 5 metreli­k, 4,5 metrelik orta, 4 metrelik ve 2,5 metrelik yan peronlar olacak. Peronlar 50 metre uzunluğunda olacak peronlarda en­gelli rampası, engel­li çizgileri bulacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->