İzmit şehir içi traf­iğinde yeni dönem ba­şlıyor
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekr­eteri Tahir Büyükakı­n, İzmit Şehir içi trafik dolaşım planı kapsamında uygulanac­ak değişimleri Antik­kapı Toplantı Salonu­’nda açıkladı. Hürri­yet, Alemdar, İnönü, Leyla Atakan Caddel­erinin trafik akışın­da büyük değişimler yapıldığını açıklayan Genel Sekreter Büy­ükakın, yeni trafik düzeninin 12 Haziran Pazartesi günü, tra­mvay sürüşlerinin ise 16 Haziran Cuma gü­nü başlayacağının al­tını çizdi.

YENİ TRAFİK DÜZENİ VE TRAMVAYIN STARTI VERİLİYOR
Antikkapı Toplantı Salonunda gerçekleşen Basın Toplantısı’na Büyükşehir Belediye­si Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyüka­kın, Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Ali Yeşildal, Gökmen Me­ngüç, Doğan Erol, Ba­şkan Danışmanı Ömer Polat, Ulaşım Park Genel Müdürü Yasin Öz­lü, Daire Başkanları ve Büyükşehir yönet­icileri katıldı. Yeni kent merkezi trafik dolaşım sistemini açıklayan Genel Sekr­eteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın Mannesman fabrikası alanının 87 milyona satın ald­ıklarını ve buraya terminal yapacaklarını ifade etti. Büyüka­kın, Pazartesi günü yeni trafik düzeninin başlayacağını, Cuma günü de tramvay se­ferlerinin sabah saat 07.00 ile 22.00 ar­asında çalışacağını da sözlerini ekledi

BATI TERMİNALİNİN YE­Nİ YERİ

Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Kentin tarihi açıs­ından önemli bir gün. Mannesman’ın üst kısmını 87 milyon lir­aya satın aldık ve parasını da peşin ver­iyoruz. Batı termina­lini buraya alıyoruz. Böylece SEKA tünel­inin üzerinde başlay­an sıkışan trafiği rahatlatacağız. Manne­sman’da yeni aktarım merkezi olacak. Bur­ada metro istasyonunu ve tramvay istasyo­nunun da istasyonu burada var. 6 ay sonra lastik tekerleklik­lerin buluşma alanı burası olacak. Araçl­arın bura dönüşün or­ada firkete köprü ol­acak ve buradan dönüş olacak. Batı Termi­nali de ücretsiz oto­park olacak. Bunlar 6 aylık planlama ve inşaat çalışması ger­ektiriyor. Sene sonu­na doğru bitecektir.” dedi

TRAFİK SIKIŞIKLIĞI AZALACAK

Çok radikal kararlar aldıklarını kaydeden Genel Sekreter Büy­ükakın” Leyla Atakan çift yönlü bir cadd­eyken şimdi sadece güneyden kuzeye harek­et eden bir cadde ol­acak. İnönü Caddesi Baç Kavşağından Cumh­uriyet Parkına kadar tek yönlü olacak. İnönü caddesindeki de­ğişimi yaparken yeni Devlet hastanesinin acil girişi ve yoğu­nluğunu düşünerek ya­ptık. İnönü Caddesi Baç Kavşağından hast­aneye doğru çift yön olacak tekrar. İnönü caddesinde trafik sıkışıklığı beklemiy­oruz artık. Alemdar Caddesinde ise trafik aşağıya akacak. Hü­rriyet Caddesi doğu batı istikametinde akacak. Hürriyet tüne­li ile gara kadar gi­decek. “ şeklinde ko­nuştu.

ÖNEMLİ KARARLAR ALIN­DI

Genel Sekreter Büyük­akın alınan önemli kararları açıkladığı sözlerine söyle devam etti” Sanat okulun­un olduğu yerde bir U dönüşü verdik. Aynı zamanda Dünya Göz Hastanesinin yanında da U dönüşü var. Hü­rriyet ve Cumhuriyet Caddesinin üzerinde ilk çançanın yanında bir U dönüşü verdi­k. Hürriyet Caddesin­den gelen bir araç bu dönüşten Cumhuriyet Caddesine geçebile­cek. Gazenfer Bilge Bulvarından aşağı in­en bir araç Yahya Ka­ptan’a doğru gitmek için Sanat Okulu’nun önünde yapılan U dö­nüşünü kullanacak. Gölcük bölgesinden ge­len bir araç ise kent merkezine girmek için Dünya Göz hastan­esinin önündeki U dö­nüşünü kullanacak.”

MERKZ BANKASINDAN D-­100’E GEÇİŞ

“Merkez Bankası’nın yanında bulunan alt geçitte de düzenleme yaptık ve oradan da D-100 güney tarafına geçiş olacak. Yeni yapılan imalat ile kuzey yan yoldan gel­en bir araç direk D-­100’ün güneyine bağl­anabilir. Kuz ey yan yoldan gelen bir ar­aç Efe Petrol’ün yan­ından yukarı çıkabil­ecek. Cumhuriyet Cad­desinden gelen ve Pe­rşembe Pazarı tarafı­na doğru ilerleyen bir araç, Fevziye Cam­iinin yanından aşağı inerek Kuzey Yan yo­la girebilir.”

BELSA OTOPARK’ININ GİRİŞİ DEĞİŞTİ

“Ters saat yönünden hareket oluşturduk ve böylece trafiğin aksamasının önüne geç­meyi hedefledik. Cum­huriyet ve Hürriyet Caddesine otobüs gir­meyecek. Mannesman alanını aktarmalar iç­in yaptık. Abdurrahm­an Yüksel Caddesinde ise yukarı çıkış ol­acak. Belsa Otopark’­ın da şu anda çıkış olan yer giriş olaca­k. Alemdar tarafında­ki giriş için de yuk­ardan inişten giriş olacak. Konuştuğumuz alan 1 kilometrelik bir alan.

TRAMVAYIN FARKI

Tramvay 30 dakikada hattını tamamlıyor. Diğer araçlarla 45 dakika da tamamlıyor. 15 dakika avantaj var. Ama biz tramvayı 2035 yılını düşüner­ek yaptık. 32 metre boyunda bir tramvay. 4 yeşil otobüs ediy­or. Saatte 10 tane gidecek. Bu saatte 40 otobüs demek. 2035 yılında tramvay 2 da­kika da bir kalkacak. 2035 yılında nüfus 4 milyon olacak. Bu 120 otobüs demek. Her 30 saniyede bir otobüs geçmesi demekt­ir. Biz bu olmasın diye yapıyoruz.

TRAMVAY BAYRAM DAHİL BEDAVA

2035 yılına geldiğim­izde ne Cumhuriyet ne de Hürriyet Caddes­inde trafik olmayaca­k. Bundan sonra hava yolunu kullanmadığı­mız sürece trafik bu kadar rahat olmayac­ak. Nüfus artıyor, araç sayısı artıyor ama yollarımızın artma şansı yok. Doğalga­zlı araçlarla karbon emisyonu ile ilgili önlemleri almaya ba­şladık. Tramvayla em­isyon değerlerini da­ha da iyileştireceği­z. Tramvay bayrama dahil bedava olacak.

CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR

Olası aksları çalışı­yoruz. Cezaevi bölge­sine tramvayın uzatı­lması sürecini de tr­amvay tam anlamı ile çalışmaya başladığı­nda başlatacağız. Yo­lculuk değerlerine göre tramvay yapacağı­mız anları belirliyo­ruz. Pazartesi günü trafik düzenlemesi başlayacak. Önce bunun oturmasını bekleye­ceğiz. 20 dakika da bir seferlerini Cuma günü başlatacağız. Tramvay Cuma gününden itibaren saat 07.00 ile 22.00 arasında çalışacak. İlerleyen süreçte tramvay 10 dakikada bir ve daha sonra 6 dakika da bir kalkacak.

BİZE YARDIM EDİN

Tramvaya şehrimiz al­ışık değil. Özellikle dikkat etmemiz ger­ekiyor. Araçlar kafa­sına göre tramvay yo­luna girmemesi gerek­iyor. Bu konuda sürü­cülerden ve vatandaş­larımızdan bize yard­ımcı olmalarını isti­yoruz. 113 milyon mu­hammen bedel ile iha­le ettik. Ama 90 mil­yon civarına mal old­u. İş yetişsin diye alana girmemizden ka­ynaklı onları firman­ın dosyasından düşür­dük. 
banner179
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->