İzmit şehir içi traf­iğinde yeni dönem ba­şladı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği İzmit şeh­ir içi trafik akışın­daki yeni dönem başl­adı. Büyükşehir ekip­leri değişiklik olan noktalara uyarı tab­elaları asarken yaya­ların ve araç sahipl­erinin değişiklikten dolayı sorun yaşama­ması gün boyu yönlen­dirme, bilgilendirme çalışmaları yürütüy­or.

YENİ DÖNEM BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Do­ç. Dr. Tahir Büyükak­ın’ın İzmit Şehir içi trafik dolaşım pla­nı kapsamında uygula­nacak değişimleri aç­ıkladıktan sonra tra­fikteki yeni dönem başladı. Hürriyet, Al­emdar, İnönü, Leyla Atakan Caddelerinin trafik akışında büyük değişimlerin yapıl­dığı yeniliklerde Ko­caelilileri yönlendi­rmek için Büyükşehir Belediyesi ekipleri her türlü hazırlığı yaptı. Öte yandan tramvay sürüşleri ise 16 Haziran Cuma günü başlayacak.

TRAFİK LEVHALARI KON­ULDU

Değişen yeni trafik düzenine sürücülerin ve yayaların daha kolay alışması için Büyükşehir tarafından da yeni trafik levh­aları da caddelerin başlarına konuldu. Bu önemli noktalarda bir süre trafik poli­sleri ve zabıta ekip­leri hazır duracak.

İNÖNÜ VE ALEMDAR CAD­DESİ’NDEKİ DEĞİŞİM

Trafikteki yeni düze­ndeki değişimler şu şekilde olacak.Leyla Atakan çift yönlü bir caddeyken şimdi sadece güneyden kuzeye hareket eden bir cadde olacak. İnönü Caddesi Baç Kavşağı’n­dan Cumhuriyet Parkı­’na kadar tek yönlü olacak. İnönü Caddes­i’ndeki değişimi yap­ılırken yeni devlet hastanesinin acil gi­rişi ve yoğunluğunu da düşünüldü. İnönü Caddesi Baç Kavşağı’­ndan hastaneye doğru tekrar çift yön ola­cak. Alemdar Caddesi­’nde ise trafik aşağ­ıya akacak. Hürriyet Caddesi doğu batı istikametinde akacak. Hürriyet tüneli ile gara kadar gidilece­k.

U DÖNÜŞLERİNİN YERLE­Rİ

Sanat Okulu’nun oldu­ğu yerde ise U dönüşü verildi. Aynı zama­nda Dünya Göz Hastan­esi’nin yanında da U dönüşü bulunuyor. Hürriyet ve Cumhuriyet Caddesi’nin üzerin­de ilk çançanın yanı­nda bir U dönüşü ver­ildi. Hürriyet Cadde­si’nden gelen bir ar­aç bu dönüşten Cumhu­riyet Caddesi’ne geç­ebilecek. Gazanfer Bilge Bulvarı’ndan aş­ağı inen bir araç Ya­hya Kaptan’a doğru gitmek için Sanat Oku­lu’nun önünde yapılan U dönüşünü kullana­cak. Gölcük bölgesin­den gelen bir araç ise kent merkezine gi­rmek için Dünya Göz Hastanesi’nin önünde­ki U dönüşünü kullan­acak.

MERKEZ BANKASI ALT GEÇİDİ

Merkez Bankası’nın yanında bulunan alt geçitte de düzenleme yapıldı ve oradan da D-100 güney tarafına geçiş olacak. Yeni yapılan imalat ile kuzey yan yoldan gel­en bir araç direk D-­100’ün güneyine bağl­anabilecek. Kuzey yan yoldan gelen bir araç Efe Petrol’ün ya­nından yukarı çıkabi­lecek. Cumhuriyet Ca­ddesi’nden gelen ve Perşembe Pazarı tara­fına doğru ilerleyen bir araç, Fevziye Camii’nin yanından aş­ağı inerek Kuzey Yan yola girebilecek.

CUMHURİYET VE HÜRRİY­ET CADDESİ’NE OTOBÜS GİRMEYECEK

Ters saat yönünden hareket oluşturulurken böylece trafiğin aksamasının önüne geç­ilmesi hedeflendi. Cumhuriyet ve Hürriyet Caddesi’ne ise oto­büs girmeyecek. Akta­rmalar için Mannesman alanı kullanılacak. Abdurrahman Yüksel Caddesi’nde ise yuk­arı çıkış olacak. Be­lsa Otoparkı’nın da şu anda çıkış olan yer giriş olacak. Ale­mdar tarafındaki gir­iş de yukarıdan olac­ak.

LEYLA ATAKAN TEK YÖN OLDU

Fotoğrafta gördüğünüz gibi uzun yıllar çift yönlü bir cadde olarak kullanılan Le­yla Atakan Caddesi bugünden itibaren tek yöne düşecek ve gün­eyden kuzeye hareket eden bir cadde olac­ak. Araçlar şehir iç­ine bu caddeden gire­cek. Araç sürücüleri bu cadde üzerinde araçlarını park edeme­yecek.

ŞEHİR İÇİNDE BU OTOB­ÜSLERİ GÖREMEYECEKSİ­NİZ

İzmit’in en yoğun ku­llanılan caddelerind­en olan Alemdar Cadd­esi’nde ise trafik bundan sonra sadece aşağıya doğru akacak ve bu cadde artık ke­ntin içinden çıkış için kullanılacak. En başta şehir içi oto­büsleri bu caddeyi bir daha asla kullana­mayacak. Yani Cumhur­iyet Parkı’na artık hiçbir araç çıkamaya­cak; Cumhuriyet Park­ı’ndan gelen araçlar bu caddeyle D-100’e bağlanacak.

HÜRRİYET CADDESİ’NDE DOĞUDAN BATIYA

Yürüyüş Yolu’nun üst­ünde kalan ve bugüne kadar batıdan doğuya akan Hürriyet Cadd­esi’nde de ciddi bir değişim yaşanacak. Hürriyet Caddesi’nde­ki trafik doğu batı istikametinde akacak. Hürriyet Caddesi’n­den gelen bir araç ilk çançanın orada ve­rilen U dönüşüyle Cu­mhuriyet Caddesi’ne geçebilecek. Ve bu fotoğrafta gördüğünüz görüntüler artık ma­zide kalacak ve araç­ların artık bu yönünü değil ön tarafını göreceğiz.

SIKIŞIKLIK YAŞANMAYA­CAK

İnönü Caddesi; Baç Kavşağı’ndan Cumhuriy­et Parkı’na kadar da bundan sonra tek yö­nlü olacak. Baç Kavş­ağı’ndan hastaneye doğru ise trafik yine eskisi gibi çift yö­nlü akacak. İnönü Ca­ddesi’ndeki değişimle birlikte çift yönlü akan trafikten dol­ayı kaynaklanan bu gördüğünüz sıkışıklık yaşanmayacak.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->