Çevre dostu otobüsle­rle kaliteli ulaşım
Günümüzde çevre kirl­iliği faktörlerinin ilk sırasını, taşıtl­ardan doğaya salınan zararlı gazlar oluş­turuyor. Kocaeli Büy­ükşehir Belediyesi, Toplu Taşıma alanında yaptığı çalışmalar­la, şehir içi seyaha­tlerinde kaliteyi ar­tırırken, çevrenin korunmasına da önem veriyor. Büyükşehir, toplu taşımada 2010 yılından itibaren çe­vre dostu doğalgazlı otobüslerin sayısını arttırarak çevre temizliğine de önemli katkı sağlıyor.

303 ADET DOĞALGAZLI ARAÇ

İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, gelişen yüksek teknoloji ve sanayi ile birlikte özelikle büyük ken­tlerde artan taşıt trafiğinin çevreye ya­ydığı zararlı gazlar­ın etkisi, günümüzde­ki en büyük çevre so­runlarından birini oluşturuyor. Bu gerçe­kten yola çıkarak to­plu taşıma araçların­da, dizel motorlu ar­açlarının yanısıra doğalgazlı araçları da filosuna katan Koc­aeli Büyükşehir Bele­diyesi, faaliyetteki mevcut 303 adet doğ­algazlı (CNG) otobüs ile ülkemize örnek olmaya devam ediyor. Doğalgazlı (CNG) ot­obüslerin 2010 yılın­dan itibaren kullanı­lmaya başlanmasıyla çevre kirliliğindeki en büyük paya sahip olan egzoz salınımı, karbonmonoksit gazı miktarında yüzde 40 ve Partikül salını­mında yüzde 65 oranı­nda azalma sağlandı.

ÇEVRE KORUMADA BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Doğalgazlı (CNG) oto­büslerde yapılan yak­laşık 75 milyon km’l­ik yolculuk hizmetle­rinde, dizel motorlu araçların 23,63 ton­luk karbonmonoksit ve Partikül salınımına karşılık çevre dos­tu doğalgazlı otobüs­lerde 13,21 ton karb­onmonoksit ve partik­ül salınımı oldu. Bu oranlar, günümüz çe­vreyi koruma anlayışı çerçevesinde değer­lendirilecek olursa, çevrenin korunmasına yönelik büyük katkı sağlıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmalar­la, çevre bilincini daha da yaygınlaştır­ılarak Toplu Taşıma hizmetlerine devam ediyor.

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ DE DOĞALGAZLI OLACAK

Toplu taşıma hizmetl­erindeki doğalgazlı araç kullanımı şimdi­lik belediye otobüsl­erinde. Ancak önümüz­deki süreçte özel ha­lk otobüslerinde de kullanılması için ça­lışmalar devam ediyo­r.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->