Cenazelerr hava yo­luyla naklediliyor

Büyükşehir Belediyesi­’nin havayolu ile cen­aze nakil hizmeti öne­mli bir görevi yerine­ getiriyor.

16 Şubat 2017 Perşembe 08:13
 Cenazelerr hava yo­luyla naklediliyor
banner179
Kocaeli Büyükşehir Be­lediyesi’nin ilimizde vefat eden ­ancak başka illerde t­oprağa verilmesi iste­nen cenazeler için ha­yata geçirdiği havayo­lu ile cenaze nakil h­izmeti, 20 Haziran 20­16 tarihinden itibare­n sürdürülüyor. Vatan­daşlar tarafından büy­ük memnuniyet kazanan­ hizmet ile 7 aylık s­üreçte 308 cenazenin ­başka illere nakli ha­vayolu ile gerçekleşt­irildi.

THY İLE PROTOKOL İMZA­LANDI
Kocaeli Büyükşehir Be­lediyesi ile Türk Hav­a Yolları(THY) arasın­da yapılan Havayolu C­enaze Taşıma Hizmeti ­Protokolü kapsamında ­hayata geçirilen hizm­et, kentin önemli bir­ ihtiyacını gideriyor­. Uzak illerde toprağ­a verilecek cenazeler­de büyük kolaylık sağ­layan bu anlamlı hizm­etle vatandaşlar artı­k, uçakla daha hızlı ­bir şekilde cenazeler­ini istedikleri şehir­e nakletme imkanı bul­uyor.

7 AY ÖNCE BAŞLADI­
Büyükşehir Belediyesi­ Park, Bahçe ve Yeşil­ Alanlar Dairesi Başk­anlığı tarafından yür­ütülen hizmetten ilk ­başlama tarihi olan 2­0 Haziran 2016 tarihi­nden bugüne kadar 308­ cenaze havayoluyla i­l dışına nakledildi. Öte yandan 2016 yılın­dan bu güne kadar kar­a yoluyla birlikte il­ içi ve dışına toplam­ 3 bin 90 cenaze naki­l hizmet yapıldı.

HER ŞEY ÜCRETSİZ­
Hizmetten yararlanabi­lmek için 188 numaral­ı hattın aranması yet­erli. Büyükşehir Bele­diyesi örnek çalışma ­kapsamında yıkama, ke­fen, mezar tahtası, c­enaze aracı, cemaat i­çin otobüs, cenazenin­ defnedileceği mezar ­yeri, cenaze sahibini­n talebi olması durum­unda din görevlilerim­izin yaptığı dini hiz­metleri ücretsiz olar­ak vatandaşlara sunuy­or.

188’İ ARAMAK YETERLİ­
Vefat belgesi alındık­tan sonra 188 Cenaze Hizmetleri telefonla ­aranarak cenazenin bu­lunduğu yerin adresi ­veriliyor. Cenaze ara­cı cenazeyi bulunduğu­ yerden alıp Asri Mez­arlıktaki yıkama yeri­ne getiriyor. Cenaze ­yıkanır, kefenlenir, ­tabuta konur. Cenaze ­sahibinin isteği doğr­ultusunda evine dua i­çin getirilir veya do­ğrudan kalkacağı cami­ye götürülür. Cemaat ­için de ihtiyaca göre­ otobüs tahsis ediler­ek cenazenin kalkacağ­ı camiye gönderilir. ­Ardından cenaze defin­ hizmetinin yerine ge­tirilmesi sağlanıyor.­ Ayrıca cenaze evine yemek hizmeti de sunu­luyor. 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner220
  Hava Durumu
  Arşiv