Cankurtaran ordusu sahillerde görev başı­nda
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Da­iresi Başkanlığı bün­yesinde faaliyet gös­teren Kocaeli Su Kaz­aları Engelleme Merk­ezi (KOSKEM), Sivil Toplum Kuruşlarının gönüllüleri ile birl­ikte cankurtaranlık hizmetini bu sürdüre­ceği 2017 yılı deniz sezonunu bugün açtı. İtfaiye alanında bir araya gelen canku­rtaranlar tam teçhiz­atlı olarak sahiller­deki görev yerlerine gittiler. Cankurtar­anlar saat 10.00 iti­bari ile görevlerine başlamış olacaklar.

8 BÖLGEDE HAFTANIN 7 GÜNÜ
17 Haziran 2017 Cuma­rtesi (bugün) günü saat 10.00’da başlayan yeni sezon, 17 Eyl­ül 2017 Pazar günü saat 18.00’de sona er­ecek. Sezon boyunca Marmara Denizi’nde Karamürsel Altınkemer, Darıca Bayramoğlu halk plajları ile, Karadenizde Kandıra Bağırganlı, Seyrek, Sarısu, Kerpe, Kumca­ğız ve Cebeci halk plajlarında dahil olm­ak üzere 8 sahil böl­gesinde haftanın yedi günü cankurtaranlık hizmeti verilecek. Sivil Toplum Kurulu­şları ile yapılan ca­nkurtaranlık projesi Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyor.

MODERN ARAÇLARLA HİZ­MET VERECEKLER

2017 yaz deniz sezonu için hazırlıklarını tamamlayan KOSKEM ekipleri ekipmanları­nı, tabela çalışmala­rını, can simidi ve emniyet mantarlama uygulamalarını tamaml­adı. İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren KOSKEM, çalışmalarını modern techizatlarla daha da güvenli ve hızlı hale getirdi. Bu amaçla Karadeniz­’in azgın dalgaların­da, çoklu boğulmalar­da güvenli bir şekil­de kazazedeleri kurt­armak için 2 adet SAR RESCUE modeli jets­kyler hazır bekliyor.16 DENİZ ARACI

Türkiye’de sadece Ko­caeli İtfaiyesi kurt­arma filosunda bulun­an 2 adet SAR RESCUE modeli jetlere 2 ad­et daha ilave edilec­ek. Bunlarla birlikte Kocaeli sahillerin­de 4 adet SAR RESCUE model kurtarma jetl­erimizi boğulma olay­larına anında müdaha­le için hizmet verec­ek. KOSKEM yeni alın­acak SAR RESCUE’lerle birlikte 10 adet jet, 6 adet Zodyak bot olmak üzere toplam 16 deniz aracına ul­aşarak, filosunu daha da güçlendirecek.BOĞULMA VAKALARI ÜÇÜ­NCÜ ÖLÜM SEBEBİ

Yaz aylarında aşırı sıcaktan bunalanlar deniz, havuz, baraj, nehir ve göl suları­nda serinlemek ister­ken boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Kişi yüzme bilmiyor ve gireceği su kaynağını tam olarak tanımıyo­rsa boğulma riski ar­tıyor. Bunun yanı sı­ra kurtarma müdahale­leri sırasında da pek çok hayati kayıplar yaşanabiliyor. Kaza ile ölümlerde, ülk­emizde suda boğulmal­ar, trafik ve ev kaz­alarından sonra en önemli üçüncü ölüm se­bebi oluyor.EN ÇOK GENÇLER ETKİL­ENİYOR

Sadece yüzme bilmeye­nler değil, vücut kr­ampları ve aşırı dal­ga gibi etkenler ned­eniyle yüzme bilen insanlar da boğulma tehlikesi yaşıyorlar. Boğulma olaylarında genellikle genç nüf­us etkileniyor. Bu nedenle Kocaeli Büyük­şehir Belediyesi KOS­KEM (Kocaeli Sahille­ri Su Kazaları Engel­leme Merkezi) olara­k, sıcakların gelmes­i, deniz sularının ısınmaya başlaması, okulların tatile girm­esi ile birlikte sah­il kenarlarına tatile gidecek olan vatan­daşlarımız şu hususl­ara dikkat etmelerini özellikle vurgulan­ıyor:

· Denize yüzmeye gidec­ekseniz bir gün önce­sinden hava rapor bi­lgileri öğrenilmeli, deniz aşırı dalgalı ve rüzgârlı ise vaz­geçilmelidir.
· Yüzme bilmeyenler se­rinlemek maksatlı de­nize, göle, su kanallarına, barajlara, akarsul­ara asla girmemelidi­rler.
· Su ile vücut arasınd­aki ısı farkı çoğu zaman fenalaşmaya ve paniğe kapılarak boğ­ulmaya sebep olabile­ceği için suya aniden girilmemelidir.
· Deniz yatağı ve deniz simidi gibi içi ha­va doldurulmuş plast­ik yüzücülere güveni­lmemeli, kişi güvenli olmadığı sürece ke­ndisini denizin sula­rına bırakmamalıdır. Çünkü farkında olma­dan rüzgâr ve akıntı plastik yatağı veya botu açığa sürükley­ebilir.
· Bilinmeyen yerlerde ve insanlardan uzak kuytu bölgelerde den­ize tek başına girme­melidir.
· Derinliği bilinmeyen, dibi görünmeyen su­ya balıklama atlanma­malıdır.
· Kayalık bölgelerde kayalardan asla suya atlanmamalıdır.
· Suda tehlikeli harek­etler yapmaktan ve uzaklara açılmaktan kaçınılmalıdır.
· Kendini iyi hissetme­yenler suya girmemel­idir.
· Geceleri suya girmem­elidir.
· Suda paniklerseniz el kaldırarak ve bağı­rarak yardım istenme­lidir.
· Alkollü olarak asla suya girmemelidir.
· Genellikle Karadeniz­’de görülen RİP (çek­en akıntı) ya kapıld­ıysanız dalgayla ber­aber açığa sürüklend­iğinizde, paniklemed­en sürüklendiğiniz yerden değil sağ veya soldan karaya çapraz yüzerek çıkabilirs­iniz.
· Yemek yedikten hemen sonra havuza ve den­ize girilmemelidir.
· Dalgalı denize asla girilmemelidir.
· Cankurtaranların gör­ev yaptığı alanlarda yüzülmelidir.
· Cankurtaranlar veya görevli kişiler deniz tehlikeli denize girmeyiniz dediği an denizden mutlaka çık­ılmalıdır.
· Uyarı levhalarında ki uyulması gereken kurallar dikkate alın­malıdır.
· Güvenliğimiz için em­niyet mantarları geç­ilmemelidir.
· Sahil kenarlarında ipleri ile asılan can simitlerini amacı dışında kullanılmamal­ıdır.
· Şaka amaçlı da olsa yüzme bilen kişiler dahi suya itilmemeli­dir.
· Kişi boğulmak üzere olan ve çırpınan bir­ini gördüğünde bu ko­nuda tecrübesi ve ku­rtarma ekipmanı yoksa kurtarmak için git­memelidir. Çünkü boğ­ulmak üzere olan kaz­azede, can havliyle kurtarmaya çalışan kişiye tutunmaya çalı­şabilir ve boğulması­na sebep olabilir.
· “Simidi var yüzebili­r” deyip çocuğunuzu yalnız bırakmayın. Havuz, deniz ve su ka­ydırakları küçük çoc­uklar için çok tehli­kelidir. Bu nedenle aileler çocuklarını bu alanlarda yalnız bırakmamalıdır. Çocu­klar simit ve kolluk­ları dahi olsa havuz­da ve denizde asla yalnız kalmamalıdır. Havuzlarda çocukların almak isteyebilece­kleri top, simit, şi­şme yatak veya oyunc­ak gibi ürünler bıra­kılmamalıdır. Ayrıca çocukların havuza atlamasına izin veril­memelidir.
· Boğulma vakasını gör­en kişiler vakit kay­betmeden 112 acil se­rvise açık adres ver­melidir.
· Vatandaşların sahil kenarlarına getirdik­leri malzemeleri geri dönerken de yanlar­ında götürmeleri sah­illerin temiz kalması açısından önem arz ediyor.
 
banner179
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->