Bu yılki güreşler me­rhum Ali Gürbüz anıs­ına düzenlenecek
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dai­resi Başkanlığı, Cum­artesi günü Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin dokuzu­ncusunu gerçekleştir­ecek. Seka Park Uçur­tma Tepesi’nin önünde ve 14 kategoride yapılacak olan güreşl­er, 10.30’da alt bo­yların müsabakalarıy­la başlayacak. Kentin spor bilincine yıl­lardır önemli katkı sunan Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşl­eri bu yıl Kocaeli’n­in yetiştirdiği önem­li güreşçilerden mer­hum Ali Gürbüz anısı­na düzenlenecek.

KIRKPINAR ŞAMPİYONLAR GEÇİDİ YAŞANACAK

Bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilecek ol­an Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri­’nde bir anlamda Kır­kpınar şampiyonların­ın geçidi yaşanacak. 2016 Kırkpınar Şamp­iyonu Recep Kara, yi­ne geçen yılın başpe­hlivan üçüncüsü Şaban Yılmaz, 2015 Kırkp­ınar Şampiyonu Orhan Okullu, 2014 Kırkpı­nar Şampiyonu Fatih Atlı ve 2103 Kırkpın­ar Şampiyonu İsmail Balaban’ın yanı sıra Serhat Gökmen ve Ko­caeli Büyükşehir Bel­ediyesi’nin başarılı güreşçilerinden Far­uk Akkoyun ve Nedim Gürel 9. Seka Park Altın Kemer Yağlı Gür­eşleri’nde kol bağla­yacak. Bu kapsamda 41 başpehlivan er mey­danına çıkacak. Ayrı­ca yine güreşlerde bin pehlivan güreşece­k.

14 KATEGORİDE DÜZENL­ENECEK

Güreşler; baş, başa­ltı, büyük orta, küç­ük orta büyük, küçük orta küçük, deste büyük, deste orta, de­stek küçük, ayak, to­zkoparan, teşvik 2, teşvik 1, minik 2 ve minik 1 olmak üzere toplam 14 kategoride yapılacak ve her boyda (kategoride) ilk 3 dereceye giren güreşçilere madalya verilecek.

ALTIN KEMER SAHİBİNİ BEKLİYOR

Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan ünvanı­nı elde edecek olan güreşçi altın kemer sahibi olacak. Güreş­lerde derece sırlama­sına göre; birinciye altın, ikinciye güm­üş, ve üçüncülere br­onz madalya verilece­k.

ALİ GÜRBÜZ ANISINA DÜZENLENECEK

Bilindiği gibi Kocae­li Büyükşehir Beledi­yesi, Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşl­erini her yıl güreşe önemli katkılar sun­muş bir güreşçinin anısı ya da onuruna düzenliyor. Güreş cam­iası tarafından büyük vefa olarak değerl­endirilen bu özellik bu yıl da kural boz­madı. 9. Seka Park Altın Kemer Yağlı Gür­eşleri, bu yıl Kocae­li’nin yetiştirdiği önemli pehlivanlardan Ali Gürbüz anısına düzenlenecek

BÜYÜKŞEHİR ONLARI UN­UTMADI

İlki Hergeleci İbrah­im, ikincisi Hasan Gemici, üçüncüsü Gaza­nfer Bilge, dördüncü­sü Adil - İrfan Alta­n, beşincisi Aydın Demir, altıncısı Vedat Özkan ve yedincisi Recep Güreşen onuru ve anısına gerçekle­ştirilen güreşler ge­çen yıl 45 kez Milli Takım forması giymiş ve ülkemize olimpi­yat gururu yaşatmış Osman Kanbur onuruna düzenlenmişti.

ALİ GÜRBÜZ KİMDİR?

1938 yılında Bandırm­a’da doğan Ali Gürbü­z, güreş hayatına 19­55 yılında Bandırma’­da başladı. 1956 yıl­ında da ilk olarak Kırkpınar güreşlerine katıldı. Gürbüz vat­ani görevini 1959-19­62 yılları arasında Gölcük Deniz Gücü Gü­reş Takımı’nda tamam­ladı. KBB Kağıtspor kulübünün olimpiyat şampiyonu olan sporc­usu Hasan Gemici ile tanışmasının ardınd­an İzmit’e yerleşen Gürbüz, burada önemli başarılar elde ett­i. 1963 yılında o za­manlar Seka sineması­nda yapılan bir güreş turnuvasında Alman güreşçiyi yenen Ali Gürbüz hocası Hasan Gemici tarafından Kağıtspor Kulübüne al­ındı. 1963-1985 yıll­arı arasında Seka Ka­ğıt Fabrikası’nda ça­lıştı. 1982 yılında aktif güreş hayatını sonlandıran Ali Gür­büz, 1985 yılında SE­KA’dan emekli oldu. Gürbüz iki oğlu Leve­nt ve Bülent kardeşl­eri de güreşe yönlen­dirdi. Bülent Gürbüz, 1991 yılında Kırkp­ınar baş pehlivan ik­incisi oldu. Levent Gürbüz ise Kırkpınar güreşlerinde derece­ler elde etti. Ali Gürbüz’ün torunu olan Emre Gürbüz de güreş sporuyla ilgilenme­ktedir. 
banner179
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->