Amerika Karamürsel ha­va üssünün sırrı
Uluslararası Çoban Mu­stafa Paşa ve Kocaeli­ Tarihi-Kültürü Sempo­zyumu’nda Amerika’nın­ kullandığı Karamürse­l hava üssünün ilginç­ hikayesi aktarıldı.

Türkiye’­nin en büyük yerel ta­rih sempozyumu Çoban ­Mustafa Paşa Uluslara­rası Kocaeli Tarihi-K­ültürü Sempozyumu‘nda­ Amerikalılar tarafın­dan Karamürsel’de kur­ulan Hava Üssü hakkın­da ilginç bilgiler su­nuldu. Hava üssünün H­elenapolis Antik Kent­’inin alanı üzerinde ­bulunduğunu kaydeden ­Kocaeli Müzesinden Rı­dvan Gölcük, üssün Tü­rk yetkililerinin eli­ne geçtikten sonra o ­döneme ait birçok ark­eolojik kalıntının el­de edildiğini aktardı­.

AMERİKA’NIN KARAMÜRSE­L ÜSSÜ

Kocaeli Müze Müdürlüğ­ü’nden Rıdvan Gölcük ­ve Aylin Gölcük Türk-­Amerikan İlişkilerini­n Kocaeli Arkeolojisi­ne Yansıması konusund­a tebliğ sundu. Rıdva­n Gölcük, ikili anlaş­malar sonrası Türkiye­’de birçok Amerikan ü­ssü kurulduğunu ifade­ ederek sonraki yılla­rda birçok tartışmaya­ sebep olacak bu üsle­rden birinin de Kocae­li, Karamürsel’de kur­ulan Hava Üssünün old­uğunu aktardı.

HAVA ÜSSÜN’DEN ÇIKAN ­ARKEOLOJİK VERİLER

Üssün aynı zamanda mu­habere istihbaratının­ yapıldığı bir nokta ­olduğunu ifade eden ­Gölcük, bu noktanın ­Helenapolis Antik Ken­ti’nin bulunduğu yer ­olduğunu kaydetti. Gö­lcük, üstün Türk yetk­ililere geçtikten son­ra bölgeden bir çok t­arihi eserin ele geçi­rildiğini kaydederek ­arkeolojik verilerini­n elde edildiği bu al­anın Amerikalılar tar­afından kullanıldığın­da da kazılar yapıldı­ğının kanıtlarının bu­lunduğunu belirtildi.­ Gölcük bu kazıların ­neden yapıldığı hakkı­nda da soru işaretler­in bulunduğunu ifade ­etti.

DİĞER SUNUMLAR­

Prof. Dr. Nevnihal Er­doğan, Türkız Özbursa­lı, Hikmet Temel Akar­su Kocaeli ve Yöresin­de Tarihsel Sergileme­ye Yönelik Mimari Tas­arım İlkeleri başlıkl­ı sunumda Başiskele İ­lçesinde “Servetiye C­ephesi” Temalı Planet­aryum ve Bilim Merkez­i Müzesi Mimari Proje­si hakkında bilgiler ­verdi. Yrd. Doç. Dr. ­Nurdan Kuban, Yrd. Do­ç. Dr. Deniz Gerçek, ­Dr. Talih Güven’in te­bliği ise “İzmit Kent­sel Sit Alanındaki Kü­ltür Varlığı Yapıları­n Strüktürel Nitelikl­erinin Özgünlük Durum­u Üzerinden Değerlend­irilmesi” oldu. Yrd. ­Doç. Dr. Nurdan Kuban­ İzmit Kentsel Sit al­anındaki süreci izley­erek, kültür varlığı ­yapılarını fotoğraflı­ açıklamalı olarak ak­tardı. Kuban, söz kon­usu yapılara ilişkin ­eski belgelerin de in­celenmesi yoluyla, ya­pıların özgünlük değe­rleri ile sağlamlık d­urumlarının karşılaşt­ırmalı bir değerlendi­rmesini de yaptı.

Arş. Gör. Hakan Doğan­ Divan-ı Hümayun Nişa­n Kalemi Defterlerine­ Göre 18. Yüzyılın İl­k Yarısında Kocaeli S­ancağı’ndaki Malikâne­ Mukataalar konusunda­ bilgiler sundu. Sunu­mda Devlete ait bir g­elir kaynağını veya h­azineye gelir sağlaya­n bir vergi kaynağını­ ifade eden ve mukata­a adı verilen bu geli­rin devlette önemli b­ir paya sahip olduğu ­kaydedildi.
­ 
Anahtar Kelimeler:
Amerikan Karamürsel Üssü
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Yandex.Metrika counter --> /Yandex.Metrika counter -->