BAKAN IŞIK SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, geçen yılın sonlarından itibaren yüksek bir büyüme sergileyen sanayimizin üretim artışını devam ettirdiğini söyledi.

BAKAN IŞIK SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNİ DEĞERLENDİRDİ
Işık, 2014 yılı Ocak ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi. Bakan Işık, 2014 yılı Ocak ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin beklentileri aşarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 arttığını belirterek, “Arındırılmamış endeks ise yıllık bazda yüzde 7,2 oranında artmıştır. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,1 artmıştır. Açıklanan yılın ilk sanayi üretim verileri ülke sanayinin hız kesmeden yoluna devam ettiğini göstermektedir. Sanayi üretim endeksi beklentileri de aşarak güçlü bir artış sergilemiştir." Geçen yılın sonlarından itibaren yüksek bir büyüme sergileyen sanayimizin üretim artışını devam ettirdiğini anlatan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha önceki açıklamalarımızda ülkenin 2014 yılında da büyüyeceğini fakat büyümenin kompozisyonunda değişiklik olacağını, dış talebin büyümeye 2013 yılına nazaran daha fazla katkı vereceğini öngörmüştük. 2014 Ocak ayı verileri ana sanayi gruplarına bakılarak incelendiğinde en yüksek artışın ara malları üretiminde olduğu görülmektedir. Ayrıca Ocak ayı ihracat verileri de dikkate alındığında ekonominin öngörülerimiz doğrultusunda büyüdüğü anlaşılmaktadır.”

Sanayi üretiminde özellikle imalat sanayindeki artışın diğer sektörlerin de canlanmasına yol açacağını ifade eden Işık, şunları söyledi: “Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da hem yurt içinde hem de yurt dışında yaşanan gelişmelere rağmen sanayicimizin geleceğe güvenle bakıyor olması ve yatırımlarını devam ettirmesidir. Bir başka deyişle sanayicimiz ülkede istikrarın devamlı olacağına inanmakta böylelikle üretimlerini ve üretim kapasitelerini artırmaktadır. Bakanlık olarak biz de sanayicimizin önünü her fırsatta açıyoruz. Özellikle sanayimizi tüm dünyada daha rekabetçi hale getirmek amacıyla Ar-Ge’ye, inovasyona, tasarıma, girişimciliğe her geçen gün desteğimizi artırıyoruz. Bilimin sanayi ile buluşması ve sanayideki katmadeğerin artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biliyoruz ki uzun dönemde Türkiye’nin rekabetçiliği Ar-Ge’den yüksek katmadeğerden geçmektedir.”

Türkiye’nin sanayicisi, girişimcisi, işgücü ve siyasi ortamıyla birlikte gücünü artırdığını belirten Bakan Işık, “Türkiye, bu zengin yapısıyla çok büyük fırsatları bünyesinde barındırmaktadır. Nitekim dünyanın Türkiye’ye karşı artan ilgisinin altında da bu yatmaktadır. Türkiye sahip olduğu potansiyeli kullanarak önümüzdeki dönemde her alanda daha üst basamaklara hızla tırmanacaktır” ifadelerini kullandı.
banner179
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.